Супутники Starlink зіпсували спостереження телескопу «Габбл»

Супутники Starlink і One Web зіпсували 2,7 відсотка знімків, які отримав телескоп «Габбл» з 2002 до 2021 року. Такого висновку дійшли астрономи, які разом з добровольцями переглянули архів світлин, які зробив телескоп за 19 років роботи. Найбільша кількість зіпсованих появою світла від супутників зображень припала на 2021 рік, що збігається зі збільшенням угрупування апаратів, які оточують телескоп на низькій навколоземній орбіті. Результати дослідження опубліковані у Nature Astronomy.

Слід від супутника, що потрапив на світлину телескопа. Kruk et al. / Nature Astronomy, 2023

Слід від супутника, що потрапив на світлину телескопа. Kruk et al. / Nature Astronomy, 2023

Чим загрожують супутники?

Астрономи не вперше б'ють на сполох через збільшення кількості запусків штучних супутників на низьку навколоземну орбіту. Тисячі супутників приватних компаній перетворюються не лише на космічне сміття, яке загрожує космічним науковим апаратам зіткненнями, а і впливають на спостереження, лишаючи яскраві смуги світла на зображеннях. Однак досі кількісної оцінки того, як часто супутники з'являються на зображеннях телескопів, не було.

Оцінити шкідливий вплив супутників на спостереження вирішили 11 астрономів, які спільно з волонтерами вишукували на світлинах телескопа «Габбл» сліди штучних супутників. Вони вручну та за допомогою алгоритму глибинного навчання проаналізували знімки «Габбла» за період з 2002 до 2021 року. На момент проведення аналізу на орбіті знаходилося 1 562 супутники Starlink та 320 супутників One Web.

Як Starlink нашкодив «Габблу»?

З моменту свого запуску у 1990 році «Габбл» змістився вже на 60 кілометрів нижче своєї початкової орбіти та знаходиться зараз на середній висоті 538 кілометрів над Землею. Таким чином, він чутливий до впливу супутників, які займають вищі орбіти та, залежно від кута сонячного освітлення, положення та наведення телескопа, можуть вплинути на його спостереження.

Ще один слід супутника, знайдений на світлині телескопа. Такий широкий слід лишають супутники на висоті 500-1 000 кілометрів, хоча вони і рідше з'являтимуться на зображеннях. Тоді як частіше з'являтимуться супутники на висоті 1 000-2 000 кілометрів, яких більше, що лишатиме більш вузький слід. Kruk et al. / Nature Astronomy, 2023

Ще один слід супутника, знайдений на світлині телескопа. Такий широкий слід лишають супутники на висоті 500-1 000 кілометрів, хоча вони і рідше з'являтимуться на зображеннях. Тоді як частіше з'являтимуться супутники на висоті 1 000-2 000 кілометрів, яких більше, що лишатиме більш вузький слід. Kruk et al. / Nature Astronomy, 2023

За підрахунками вчених, ймовірність знайти слід від супутника на знімках телескопа в середньому складає 2,7 відсотка у період між 2002 та 2021 роком. Причому існує суттєва різниця між спостереженнями за допомогою камери ACS/Wide-Field Channel Wide-Field Camera 3/Ultraviolet Channel. Через більше поле зору та різні охоплювані довжини хвиль випромінювання на знімках ACS/WFC відшукали 3,7 відсотка зображень зі слідами від супутника, тоді як на WFC3 — 3,2 відсотка. Крім того, у 2021 році це значення для інструментів виросло на 59 та 71 відсотка відповідно.

Страждає тільки «Габбл»?

«Габбл» не єдиний телескоп, якому заважатиме збільшення кількості супутників. Науковці застерігають, що інші обсерваторії, які працюють на низькій навколоземній орбіті, як-от CHEOPS і NEOWISE також відчують на собі вплив супутників. Особливе занепокоєння в астрономів викликають також апарати, які матимуть великий кут огляду, наприклад, майбутній китайський телескоп «Сюньтянь», що має поле огляду в 300 разів більше за таке у «Габбла», а отже у супутників буде більше шансів потрапити на світлини. Захистити від впливу супутників, а також космічного сміття, може виведення телескопів на орбіту у другій точці Лагранжа, де зараз працює, до прикладу, «Джеймс Вебб».

Раніше ми розповідали, що Starlink випробували супутник з темним покриттям, яке зменшило його відбивну здатність та може допомогти компенсувати шкідливий вплив для спостережень обсерваторій.