Жінки, які пили понад 300 мілілітрів неферментованого молока на день (більше півтори склянки), мали підвищений ризик розвитку ішемічної хвороби серця — стану, коли серце отримує недостатньо кисню через звуження коронарних артерій. У чоловіків такого зв'язку не виявили. До такого висновку дійшли шведські науковці після аналізу даних двох великих досліджень, що охоплювали понад 100 тисяч людей. Ферментовані молочні продукти, як-от йогурт чи кефір, не впливали на ризик захворювань серця. Дослідження опубліковане в журналі BMC Medicine.
Як молоко впливало на серцевий ризик?
Дослідники з Уппсальського університету проаналізували дані двох масштабних шведських когортних досліджень, у яких брали участь 59 998 жінок та 40 777 чоловіків без серцево-судинних захворювань на початку спостереження. Протягом 33 років вони відстежували здоров'я учасників та їхні харчові звички, зокрема споживання неферментованого молока.
Виявилося, що жінки, які вживали більше молока, мали вищий ризик розвитку ішемічної хвороби серця. Порівняно з тими, хто пив 100 мілілітрів молока на день (півсклянки), жінки, які споживали 400 мілілітрів (дві склянки), мали на 5% вищий ризик. При споживанні 600 мілілітрів (три склянки) ризик підвищувався на 12%, а при 800 мілілітрах (чотири склянки) — на 21%. Цей зв'язок не залежав від жирності молока.
Науковці припускають, що надмірне вживання неферментованого молока у жінок може призводити до змін у рівнях певних ферментів і гормонів в крові. Зокрема, вони виявили підвищення рівня ферменту ACE2, який впливає на артеріальний тиск, та зниження рівня гормону FGF21, що зазвичай захищає серце. Ці біохімічні зміни можуть пояснювати підвищений ризик захворювань серця у жінок, які споживають багато молока.
Як вберегти серце?
- Тривале сидіння шкодить серцю, а стояння не допомагає. Дослідження показало, що тривале сидіння підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Заміна сидіння на стояння не зменшує цей ризик і може навіть збільшити ймовірність порушень кровообігу.
- П'ять хвилин фізичної активності на день знижують тиск, що знижує ризик інфаркту та інсульту.
- Надолуження недосипу у вихідні знижує ризик серцево-судинних захворювань, навіть якщо протягом тижня ви недосипали.