Надолуження недосипу на вихідних знизило ризик проблем з серцем

Ризик серцево-судинних захворювань у людей з недосипом, які відсипаються на вихідних, виявився значно нижчим, ніж у тих, хто цього не робить. Це виявило 14-річне дослідження за участі 90 тисяч людей у Сполученому Королівстві. Що цікаво, користь додаткового сну на вихідних зберігалася навіть у тих, хто не мав регулярного недосипу. Результати дослідження представлять на Конгресі Європейського товариства кардіологів.

GIPHY

GIPHY

Як вдалося виявити вплив додаткового сну на серце?

Про користь сну для здоров’я серця відомо давно, науковцям навіть вдалося підрахувати, що 70 відсоткам серцево-судинних захворювань можна було б запобігти, врегулювавши режим сну. Нове дослідження зосередилося на тому, щоб виявити, чи може довший сон на вихідних компенсувати недосипання протягом робочого тижня. Для цього учасників поділили на чотири групи: перша група спала на вихідних ще менше, ніж в робочі дні, недосипаючи аж до 16 годин на тиждень, друга і третя на вихідних спали додаткових 0,45 та 1,28 години відповідно, а четверта мала аж до 16 додаткових годин сну.

Дослідники використовували акселерометри для запису даних про тривалість сну в учасників з різних груп й аналізували зв'язок між додатковим сном на вихідних та захворюваннями — серцевою недостатністю, фібриляцією передсердь, інсультом та ішемічною хворобою серця. Вони також враховували скарги учасників на недосипання, яке характеризували як сон тривалістю до 7 годин за ніч і яке зустрічалося у майже 22 відсотків учасників дослідження. Як виявилося, учасники з четвертої групи мали на 20 відсотків нижчий ризик розвитку серцево-судинних захворювань, ніж учасники з першої групи. Тобто, сон на вихідних дійсно нівелював чи принаймні значно зменшував негативний вплив, який недосипання має на здоров’я серця. Це особливо важливо для людей, які систематично недосипають через навчання чи роботу.

На що ще впливає здоровий чи не дуже сон

👴 Як виявилося, усього двох ночей недосипання достатньо для того, щоб люди почувалися на декілька років старшими, ніж вони є насправді.

😃 А головним фактором, який визначає користь сну, виявилися не його тривалість або час засинання, а якість самого сну. Проте поки невідомо — міцний сон покращує якість життя чи краще життя сприяє міцнішому сну.

😡 Дослідження американських науковців показало, що після недоспаної ночі люди менш схильні допомагати іншим, навіть якщо вони втратили лише годину сну через перехід на літній час.

😴 А легшому пробудженню зранку сприяє, як не дивно, більша тривалість та правильні години сну, а також — поживність сніданку та фізична активність напередодні.

🏋️ Фізичну активність протягом 20 хвилин пов’язали і з кращими розумовими здібностями після безсонної ночі. А загалом вона допомогла знизити ризик смерті, пов’язаний з постійним поганим сном.