Інфрачервоний телескоп NEOWISE, який вистежував навколоземні астероїди і комети, поступово спускається зі своєї орбіти через сонячні спалахи та викиди речовини з корони Сонця. Підвищення сонячної активності розширює атмосферу Землі, через що апарат не може підтримувати своє положення. У 2025 році NEOWISE впаде у земну атмосферу, де згорить. Про завершення місії телескопа розповідає Лабораторія реактивного руху NASA.
Чому Сонце зганяє телескоп?
Кожні 11 років Сонце переживає пік своєї активності, який називають сонячним максимумом (про ці піки та 11-річні цикли Сонця у нас є матеріал «Звідки на Сонці плями?»). За оцінками астрономів, пік 25 сонячного циклу станеться приблизно з січня по жовтень 2024 року, але вже зараз можна побачити, як посилюється активність нашої зорі — її магнітне поле перебудовується, з'являються потужні сонячні спалахи й викиди корональної маси. Разом з цим змінюється космічна погода не лише на Землі, а і на навколоземній орбіті, де знаходяться супутники і космічні апарати.
Коли Сонце нагріває й розширює земну атмосферу, це уповільнює космічні апарати, ускладнюючи підтримку наукових орбіт. Зазвичай боротися з цим допомагає корекція траєкторії за допомогою двигунів, однак у NEOWISE, який працює на висоті 500 кілометрів над Землею 14 років, ресурсів для цього не має.
Скільки телескоп пропрацював у космосі і що встиг зробити?
Телескоп NEOWISE є новою назвою обсерваторії WISE, яку запустили на сонячно-синхронну орбіту у 2009 році вивчати далекі тьмяні галактики й туманності в інфрачервоному діапазоні. У 2013 році наукові цілі, а через це й ім'я місії змінили — в обсерваторії скінчився охолоджувач, який захищав наукові інструменти від перегрівання для точних спостережень. При цьому два з чотирьох детекторів лишилися справними, тож NASA вирішила використати телескоп для спостережень за кометами і астероїдами, які пролітають поблизу земної орбіти.
За 10 років телескоп спостерігав понад три тисячі навколоземних об'єктів, а також відкрив у 2020 році найяскравішу за десятиріччя комету — названу на його честь NEOWISE. Однак тепер через вплив Сонця апарат буде поступово спускатися нижче і нижче до Землі, допоки не згорить в атмосфері.
- Набагато нижче своєї наукової орбіти зараз працює і телескоп «Габбл». За 30 років роботи він опустився на 60 кілометрів, але NASA i SpaceX шукають способів його підняти.