Сонце випустило в бік Землі найпотужніший за шість років спалах

На Сонці відбувся найпотужніший за шість років спалах, направлений у бік Землі. Він супроводжувався викидом речовини з сонячної корони, тому слід очікувати геомагнітних бур, які принесуть полярні сяйва та, імовірно, перебої у радіозв'язку. Про це повідомляє Space.com.

Зображення спалаху в екстремальному ультрафіолетовому світлі, як зареєструвала Solar Dynamics Observatory. NASA / SDO

Зображення спалаху в екстремальному ультрафіолетовому світлі, як зареєструвала Solar Dynamics Observatory. NASA / SDO

Який відбувся спалах і коли він досягне Землі?

Спалах найпотужнішого класу X2.8 сонячні обсерваторії зареєстрували 14 грудня о 19 годині за київським часом. На сьогодні це є найпотужнішим спалахом всього 25 сонячного циклу, що триває зараз, а також є потужнішим за будь-який спалах на Сонці, що відбувся з вересня 2017 року. Вже через 30 хвилин випромінювання від спалаху спровокувало над Америкою півгодинні втрати радіосигналів на всіх частотах нижче 30 мегагерців. Запущений спалахом викид корональної маси — потік заряджених частинок з корони Сонця — імовірно, досягне Землі вже 17 грудня, що призведе до сильного геомагнітного шторму класу G3, який також супроводжуватиметься збоями радіозв'язку.

Викид корональної маси Сонця, зареєстрований обсерваторією SOHO. SOHO

Викид корональної маси Сонця, зареєстрований обсерваторією SOHO. SOHO

  • Наразі активність нашої зорі росте через перебудування її магнітного поля. Магнітні полюси Сонця ослабли, щоб у майбутньому помінятися місцями — південний замінить північний. Більше про сонячну активність ми розповідали у матеріалі «Звідки на Сонці плями?».
найпотужнішого класу X2.8
Класи спалахів мають назви A, B, C, M і X, де A — найменш потужний, а X — найбільш. Кожна категорія також має дев’ять підкатегорій, які також відрізняються за потужністю, наприклад, від C1 до C9, M1 до M9 і від X1 до X9.