Магнітні полюси Сонця ослабли

У полярних регіонах Сонця майже зникло магнітне поле, свідчать нові спостереження сонячної обсерваторії SDO. Це означає, що невдовзі полярність магнітного поля Сонця зміниться, а світило досягне свого максимуму, після якого зменшиться кількість сонячних плям та спалахів. Про це розповіло видання Scientific American.

Ілюстрація магнітного поля Сонця. NASA / SDO / AIA / LMSAL

Ілюстрація магнітного поля Сонця. NASA / SDO / AIA / LMSAL

Чому зникають магнітні полюси на Сонці?

Приблизно кожні 11 років магнітне поле Сонця змінює свою орієнтацію, тобто його північний магнітний полюс перетворюється на південний та навпаки. На піку цих 11-річних циклів, у ході зміни полярності магнітного поля, магнітні поля на полюсах послаблюються та майже зникають — це зараз і відбувається з Сонцем. Поки воно обертається, його магнітне поле викривлюється, поки не стане настільки невпорядкованим, щоб реорганізуватися і змінити полюси місцями. Зазвичай цей процес триває від кількох місяців до кількох років, і цього разу на Сонці він почався у грудні 2019 року, а завершиться, за очікуваннями геліофізиків, через пів року. Наразі Сонце вважається достатньо активним, тому можна очікувати нових спалахів та геомагнітних бур і полярних сяйв на Землі.

  • Реорганізація магнітного поля Сонця тісно пов'язана з його активністю, зокрема збільшенням сонячних плям. Більше про них і їхній вплив на космічну погоду для Землі ми розповідали у матеріалі «Звідки на Сонці плями?».