Сьомому пацієнту вдалося вилікуватися від ВІЛ за допомогою клітинної терапії
Команді лікарів з берлінської університетської клініки Шаріте вдалося повністю видалити вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) з організму 60-річного чоловіка, який також страждав на гострий мієлоїдний лейкоз. Використовуючи новий метод трансплантації стовбурових клітин від донора з частковим імунітетом до вірусу, лікарі досягли п’ятирічної ремісії ВІЛ-інфекції. Цей випадок став сьомим у світі прикладом повного одужання від ВІЛ. Про це повідомили у пресрелізі Шаріте.

Т-лімфоцит (червоним), уражений ВІЛ (жовтим). National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)
Чим особливий цей випадок виліковування?
До цього було відомо лише про п'ять підтверджених випадків вилікування ВІЛ-інфекції шляхом трансплантації стовбурових клітин від донорів з рідкісною генетичною мутацією в гені CCR5, яка надає стійкість до вірусу. За ще одним пацієнтом, який отримав таку терапію, досі спостерігають.
Унікальність «другого берлінського пацієнта» полягає в тому, що його донор отримав мутацію в гені CCR5 лише від одного з батьків, тобто його імунні клітини все ще могли бути сприйнятливими до вірусу. Тим не менш, цього виявилося достатнім для одужання навіть тоді, коли чоловік самовільно припинив приймати антиретровірусні препарати від ВІЛ.
Науковці припускають, що причиною могла бути сама трансплантація — здорові імунні клітини просто винищили ті, які були зараженими, разом із вірусом. Можливо, імунні клітини донора були стійкими до ВІЛ з іншої причини, ще невідомої науковцям. Дослідники сподіваються, що розуміння механізмів цього випадку допоможе розробити нові методи лікування ВІЛ, хоча через серйозні ризики трансплантації стовбурових клітин цей підхід поки що не підходить для рутинного застосування.
Кому ще вдавалося вилікуватися від ВІЛ
- П’ятим та найстарішим пацієнтом, якому вдавалося вилікуватися від ВІЛ-інфекції за допомогою терапії стовбуровими клітинами, став американець, який до цього страждав від СНІДу та раку крові.
- Іншій американській пацієнтці позбутися ВІЛ допомогла пересадка пуповинної крові стійкої до ВІЛ людини та клітин кісткового мозку, завдяки якій жінка за три місяці стала стійкою до ВІЛ та змогла припинити антиретровірусну терапію.
- Науці відомо також про випадки, коли імунна система людей самостійно могла впоратися з ВІЛ-інфекцією. Зокрема, науковцям вдалося виявити «елітних контролерів», які здатні підтримувати рівень вірусу в організмі нижчим, ніж той, який викликає захворювання.
- Жінка з Аргентини протягом восьми років жила з ВІЛ-інфекцією, не відчуваючи її впливу на собі. Як припускають науковці, вона є другою пацієнткою, якій вдалося позбутися інфекції без лікування.