Сингапурські краби головою спрямували промені світла в очі іншим особинам. Це вважають формою спілкування
Краби з сингапурських мангрових лісів виявилися здатними спрямовувати відбите від голови світло в очі інших особин на відстані до пів метра. Науковці вважають, що таким чином краби можуть відлякувати хижаків або конкурентів чи, навпаки, приваблювати партнерів. Це перший випадок, коли такі пристосування для відбиття світла знаходяться зовні тварини та мають роль у передачі сигналів іншим тваринам. Дослідження опублікували в журналі Ecology.

Краб Parasesarma eumolpe із яскравою блакитною смугою на голові, яка здатна відбивати світло в очі іншим особинам. Linda / iNaturalist
Чому науковці зацікавилися світлом від голови крабів?
Дослідники вивчали надзвичайно яскраве забарвлення крабів Parasesarma eumolpe, які мають блакитну чи зелену смугу на голові. За кольором цієї смуги можна розрізнити стать краба, адже в самців вона більш блакитна, а також дізнатися про здоров’я тварини, бо за недостатнього харчування ця смуга блідне. Однак науковці вирішили дізнатися, звідки береться настільки яскраве забарвлення цієї смуги, яке не можна пояснити простою наявністю в їхніх клітинах пігментів.
Для цього проводили експеримент з живими знерухомленими крабами, на голову яких світили видимим світлом і спостерігали за його поширенням. Як виявилося, поверхня смуги на голові крабів діє як відбивачі в прожекторах, фокусуючи відбите світло в щільний промінь. Це не лише збільшує яскравість смуги на голові, але й направляє промінь так, щоб його могли побачити інші краби, які наближаються з відстані 5-50 сантиметрів.
Щоб підтвердити, що смуга відіграє роль у комунікації крабів, науковці показали кільком особинам фото краба з більш або менш яскравими смугами. Як виявилося, краби більш охоче наближалися до особини з яскравішою смугою, а також — до особин своєї статі. Імовірно, таке яскраве забарвлення еволюціонувало для того, щоб краби могли відрізняти одне одного на неяскравому та слабко освітленому субстраті в частково затоплених мангрових лісах.
Яке незвичне забарвлення мають інші тварини
🪶 Райські птахи, які теж славляться яскравим забарвленням, завдячують йому флуоресценції — поглинанню світла однієї довжини хвилі та випромінюванню іншої.
🦋 Набути подібного на опале листя забарвлення квітососовим метеликам допомогла будова самих крил, завдяки чому вони не втратили кольору навіть після смерті.
🦑 А кальмарам здатності до іридесценції, тобто переливання різними кольорами, надали особливі білки в поєднанні зі світловідбивною мембраною клітин.