Антидепресант поборов клітини агресивного раку мозку в пробірці та в мишей

Схвалений до використання антидепресант вортіоксетин поборов агресивний рак мозку, гліобластому, на культурах клітин та мишах. А в поєднанні з уже відомими хімієтерапевтичними препаратами, такими як темозоломід і ломустин, він збільшив ефективність терапії майже на третину. Це допоможе краще лікувати гліобластому, яка зазвичай має невтішний прогноз, а для її лікування використовують лише один тип препаратів. Про відкриття повідомили у журналі Nature Medicine.

Гліобластома (обведена червоним) у мозку двох різних пацієнтів. MedPix

Гліобластома (обведена червоним) у мозку двох різних пацієнтів. MedPix


Оновлено о 14:30 05.10.2024: Виправили заголовок на більш коректний, оскільки препарат поки випробували лише на клітинах і мишах. Просимо вибачення у наших читачів.


Як виявили протипухлинний ефект антидепресанту?

Науковці оцінили ефективність 2500 ліків, які впливають на розвиток та функціонування мозку, щоб визначити, які з них найбільше взаємодіятимуть з клітинами гліобластоми. Для цього використали зразки пухлин 27 пацієнтів з гліобластомою. Окремо застосовували алгоритм машинного навчання для прогнозування ефективності цих препаратів, який з точністю до 92 відсотків передбачав, наскільки добре препарати боротимуться з раком.

Як виявилося, деякі препарати, а найбільше — вортіоксетин, викликають приплив кальцію в клітини гліобластоми, через що активуються клітинні шляхи, які блокують ріст пухлини. Цей антидепресант виявився ефективним для протидії росту 75 відсотків пухлин, взятих у пацієнтів.

На мишах поєднання антидепресанту та протипухлинних препаратів збільшувало їхнє виживання на 20-30 відсотків, порівняно з терапією лише одним препаратом. Такий комбінований підхід може стати більш ефективним методом лікування агресивних типів раку мозку, ніж уже відомі, якщо його успішно випробують на людях.

Як борються з раком мозку

💉 Ефективність проти гліобластоми показала РНК-вакцина, яка націлює імунні клітини організму на клітини пухлини. У першому етапі клінічних випробувань ефективною виявилася також вакцина проти дифузних гліом мозку.

❤️ Експериментальна Т-клітинна імунотерапія за лічені дні змогла зменшити розмір пухлини гліобластоми у 72-річного чоловіка. Але у двох інших пацієнтів після терапії стався рецидив раку.

🧠 Онкологи зі США випробували на людях експериментальний метод доставляння протиракових препаратів у пухлини мозку за допомогою помпи.