Жести шимпанзе під час спілкування між собою виявилися схожими на людські розмови, помітили біологи. Зокрема шимпанзе робили паузу між жестом та відповіддю, майже так само, як і люди між репліками. На думку науковців, це свідчить про те, що еволюційні механізми виникнення спілкування, можуть бути спільними для людей та шимпанзе. Дослідження опублікували в журналі Current Biology.
Які ще особливості спілкування шимпанзе вдалося помітити?
Науковці зібрали найбільший набір даних про спілкування шимпанзе (Pan troglodytes schweinfurthii), дослідивши п'ять диких громад у Східній Африці та проаналізувавши понад 8 500 жестів від 252 особин. Вони виявили, що спілкування за допомогою жестів складало близько 14 відсотків усіх способів комунікації приматів. Більшість жестів, а саме 83 відсотки, відбувалися у двосторонньому спілкуванні, тобто коли пара, а іноді й до семи особин шимпанзе обмінювалися жестами.
Ці обміни жестами мали схожі часові структури з людськими розмовами, із короткими павзами між жестом і відповіддю тривалістю близько 120 мілісекунд, тоді як в людей інтервали між репліками тривають до 200 мілісекунд. Поспостерігавши за поведінкою шимпанзе, науковці також виявили, що більшість жестів стосувалися прохань змінити поведінку. Що цікаво, у різних громадах шимпанзе виявили варіації в темпі жестових обмінів, подібні до культурних відмінностей серед людей.
Що ще відомо про шимпанзе
🌿 Шимпанзе виявилися другими приматами, після орангутангів, які використовують лікарські рослини для того, щоб позбутися інфекцій.
🙈 Низку людиноподібних мавп, серед яких і шимпанзе, застали за дражненням одне одного, зокрема, лоскотанням та тицянням одне одного, а також жартівливою крадіжкою чогось в родичів.
📸 Шимпанзе також змогли за фотографіями впізнати своїх родичів, яких не бачили протягом довгого часу, хоча раніше таку здатність вважали притаманною лише людям.