Шимпанзе легше впоралися зі складними завданнями за присутності глядачів — і навпаки

Шимпанзе легше впоралися з виконанням складних завдань, коли за ними спостерігали люди, але при цьому гірше виконували прості завдання. Як виявилося, вплив знайомих і незнайомих людей відрізнявся: тільки присутність знайомих глядачів впливала на точність виконання завдань. Раніше такий вплив присутності інших на поведінку помічали лише в людей. Виявлення його у шимпанзе може свідчити про спільне походження соціального впливу на мислення у приматів. Дослідження опублікували в журналі iScience.

Ілюстрація впливу наявності глядачів на продуктивність шимпанзе. Lin et al. / iScience, 2024

Ілюстрація впливу наявності глядачів на продуктивність шимпанзе. Lin et al. / iScience, 2024

Наскільки присутність глядачів впливала на розумові здібності шимпанзе?

Дослідники спостерігали за поведінкою шести шимпанзе (Pan troglodyte) протягом шести років. У дослідженні шимпанзе мали виконати числові завдання трьох рівнів складності, зокрема послідовно натискати на числа, частину яких приховували, щоб перевірити ще й здатність шимпанзе до запам’ятовування.

Для найлегших завдань збільшення кількості експериментаторів на одного знижувало продуктивність шимпанзе на 6-11 відсотків, а збільшення кількості глядачів на одного — на 1-10 відсотків. Для завдань середнього рівня складності присутність знайомих глядачів трохи збільшувала точність виконання. А під час виконання найважчих завдань присутність глядачів збільшувала продуктивність на 3-6 відсотків, і чим більшим було їх число, тим краще шимпанзе могли впоратися із завданням.

Науковці знайшли три можливих пояснення для такого явища. Згідно з першою гіпотезою, присутність глядачів впливала на мотивацію шимпанзе, змушуючи їх сприймати нагороду від найскладніших завдань як найціннішу, адже для її отримання потрібно найбільше зусиль. Згідно з другою, під час виконання складних завдань шимпанзе сприймали глядачів-людей як вищих за рангом і через стрес намагалися краще виконати завдання. Нарешті третя гіпотеза передбачає, що тиск з боку великої авдиторії збільшував концентрацію шимпанзе на складніших завданнях. Такі результати допоможуть краще зрозуміти поведінку шимпанзе, а також людей, та влаштовувати умови для утримання тварин таким чином, щоб підтримувати їхні розумові здібності.

Що відомо про розумові здібності шимпанзе

🙈 Науковці дослідили жестову мову шимпанзе та виявили, що за темпом і наявністю павз вона дуже подібна до людського спілкування.

🙊 Ба більше, шимпанзе виявилися здатними казати «мама», хоча раніше дослідники вважали, що для цього тваринам бракує сигнальних шляхів у мозку.

🙉 А от що шимпанзе не зможуть зробити, то це надрукувати твори Шекспіра — навіть за весь час існування Всесвіту вони не встигнуть випадковим чином надрукувати цілісний твір.