Сатурн виштовхнув комету з Сонячної системи

Астрономи з'ясували, що тісне наближення комети C/2024 L5 (ATLAS) із Сатурном у 2022 році змінило її орбіту так, що у майбутньому вона назавжди покине Сонячну систему й стане міжзоряною. Це другий відомий у нашій системі випадок, коли планета виштовхує комету — раніше це зафіксували у 1980 році для комети C/1980 E. Своїми висновками науковці поділилися у Research Notes of the AAS.

Положення комети C/2024 L5 в липні 2024 року. NASA  / JPL-Caltech

Положення комети C/2024 L5 в липні 2024 року. NASA / JPL-Caltech

Як астрономам вдалося виявити втікачку?

Комету C/2024 L5 відкрили 14 червня цього року за допомогою системи телескопів раннього попередження про зіткнення з астероїдами (ATLAS). Тоді аналіз її орбіти показав, що вона параболічна, тобто комета мала б здійснити один оберт навколо Сонця і повернутися у віддалені регіони Сонячної системи. Утім, новіші спостереження виявили, що орбітальні параметри C/2024 L5 змінилися, і орбіта її витягнулася, через що тепер комета точно покине Сонячну систему.

Зібравши дані 142 спостережень за C/2024 L5, астрономи змогли змоделювати її траєкторію. Так вони підтвердили, що комета походить з Сонячної системи, але у січні 2022 року вона пройшла на відстані всього 200 тисяч кілометрів від Сатурна — ближче, ніж відстань від Землі до Місяця. Цього було достатньо, щоб Сатурн своєю гравітацією змінив орбіту C/2024 L5 й через це комета тепер на швидкості трьох кілометрів на секунду покине Сонячну систему.

Наразі ж комета знаходиться в головному поясі астероїдів між Марсом і Юпітером, й 10 березня 2025 року здійснить своє найближче проходження біля Сонця, пролетівши на відстані 513,4 мільйона кілометрів. У 2039 році вона вже буде за орбітою Нептуна, а за кілька десятиліть покине межі геліосфери Сонця й прямуватиме до інших світил.

  • Зазвичай комети страждають від зближень із Сонцем. Наприклад, кометі Понса — Брукса це відірвало «роги».
  • Більше ж про те, звідки беруться комети, ми розповідали у матеріалі «Малі тіла Сонячної системи».