Самки західних тритонів виявилися отруйнішими за самців

У самок західних тритонів виявили вищі концентрації отрути тетродотоксину, ніж у самців. Механізм цього явища поки незрозумілий, але дослідники припускають, що він слугує захисту самок у вразливий період розмноження чи сприяє пошуку партнера. Спостереження описане у журналі Frontiers in Amphibian and Reptile Science.

Західний тритон. Wikimedia Commons

Західний тритон. Wikimedia Commons

Чому самки отруйніші?

Науковці Університету Пеппердайна Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі проаналізували 858 дорослих особин західних тритонів (Taricha), що ендемічні для Каліфорнії. Вимірюючи кількість отрути, що виробляється у шкірі цих амфібій, науковці дійшли висновку, що у самок концентрація тетродотоксину суттєво вища, ніж у самців, відносно розмірів і ваги тіла. Таким чином, відмінність в отруйності автори визначили як ще одну характеристику статевого диморфізму у західних тритонів, поруч із такими ознаками як розмір тіла чи довжина хвоста. Щодо того, навіщо самкам більше отрути, то вчені висувають кілька можливих пояснень. Імовірно, вищі рівні токсину слугують для захисту самок під час сезону розмноження, як до відкладання яєць, так і після. Також отрута може передатися зі шкіри при відкладанні на яйця, передаючи захист потомству. Не виключено і те, що вищі рівні отрути приваблюють самців, допомагаючи їм знайти самок для спаровування.

  • Багато видів тритонів у помірних широтах маловивчені, хоч і поширені, через прихований спосіб життя. Допомогти їх шукати можуть собаки, які на нюх виявляють тритонів у землі.