Спанієль Фрея винюхала гребінчастих тритонів у землі

Британські науковці показали, що з допомогою собак можна розшукувати рідкісних та малопомітних амфібій, сприяючи їх вивченню та збереженню. У їхніх дослідах англійський спрингер-спанієль Фрея успішно віднайшла за запахом гребінчастих тритонів (Triturus cristatus), захованих у землі. Вміння собаки описані у журналі PLOS ONE.

Спанієль Фрея нюхає тритона. Nick Upton for Wessex Water

Спанієль Фрея нюхає тритона. Nick Upton for Wessex Water

Чого вчені добивалися з собаками?

Чимало видів амфібій у помірних широтах протягом життя чергують життя у невеликій водоймі, де народжуються та повертаються для розмноження, та значну частину дорослого життя проводять на суші. І якщо у воді цих тварин помітити, а отже й вивчати, легко, то на суші, де вони можуть розходитися на великі відстані — буває вкрай важко. Через це важче оцінити, наскільки ті чи інші види потребують захисту, тоді як майже половина земноводних перебуває під загрозою зникнення. Це наштовхнуло вчених Університету Солфолка дослідити доцільність використання собак, які завдяки своєму високочутливому нюху могли б легше шукати земноводних на суші.

Як впорався собака?

У дослідах вони випробовували вміння п'ятирічної Фреї знаходити з різної відстані гребінчастих тритонів, які в Європі охороняються. Для цього 30 особин амфібії, завчасно відловлених з природи, безпечно помістили у пластикові трубки та закопали у землю на глибину близько 20 сантиметрів. Фрея успішно винюхала тритонів у різному типі ґрунту з відстані від 25 сантиметрів до 2 метрів у 87 відсотках випадків, витрачаючи на пошуки від 2 до 180 секунд.

Науковці вважають, що подібним чином можна натренувати знаходити земноводних і інших собак, що допоможе у дослідженні місцевої фауни.