Самці восьминогів отруїли самиць під час спарювання для захисту від поїдання партнерками

Самці надзвичайно отруйних восьминогів під час спарювання ввели самицям токсин, щоб не бути з’їденими ними. Оскільки серед молюсків поширений статевий канібалізм, а самиці цих восьминогів у два-п’ять разів більші за самців, ризик бути з’їденим у самців високий. Тому для успішного розмноження самцям доводиться вводити самицям токсин, який їх паралізує. Дослідження опублікували в журналі Current Biology.

Через введення їм токсину під час спарювання самиці восьминогів тимчасово втрачали забарвлення. Wen-Sung Chung / University of Queensland

Через введення їм токсину під час спарювання самиці восьминогів тимчасово втрачали забарвлення. Wen-Sung Chung / University of Queensland

Як отруєння вплинуло на здоров’я самиць?

Науковці спостерігали за тихоокеанськими восьминогами Hapalochlaena fasciata, які виробляють смертельну для людей отруту тетродотоксин. Вони хотіли перевірити, чи втричі більші розміри отруйних залоз самців допомагають їм захищатися від більших за них самиць. Як виявилося, під час спаровування, яке тривало 40-75 хвилин, самці справді кусають самиць в аорту, вводячи їм тетродотоксин.

В експериментах це призводило до зупинки дихання в самиць, втрати забарвлення та того, що їхні зіниці не відповідали на світло. Утім, жодна з самиць не померла після введення отрути, а на наступний день вони вже нормально харчувалися, що свідчить про відсутність довготривалого впливу токсину на їхній організм.

Науковці зазначають, що самиці не полюють після відкладання яєць, тому часто вдаються до поїдання самців для запасання поживних речовин на період до виведення дитинчат. Тому використання отрути допомагає самцям уникнути поїдання. Щоправда, поки не зрозуміло, які переваги це несе для них у майбутньому, адже самці помирають незадовго після спаровування, а самиці — після появи нащадків.

  • А от самиці австралійських восьминогів виявилися схильними жбурляти в інших особин сміття, зокрема для того, щоб відлякати надокучливих залицяльників.
  • У західних тритонів, які також виробляють тетродотоксин, навпаки, самиці виявилися отруйнішими за самців. Науковці припускають, що це допомагає їм захищати себе й потомство.