Різноманітність смаку кави арабіки пояснили хромосомними варіаціями

Різноманітність смаку кави арабіки виявилася зумовлена генетичними змінами на рівні хромосом, свідчить нове дослідження. Так, деякі сорти мають додаткові фрагменти хромосом, тоді як інші вирізняються їх відсутністю або навіть додатковими чи відсутніми цілими хромосомами, зазначає сайт журналу Nature. Дослідження опублікували у журналі Nature Communications.

GIPHY

GIPHY


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


У чому виявилася генетична особливість арабіки?

Кава арабіка (Coffea arabica) з різних регіонів, попри однакове вирощування та обсмажування, а також послідовність ДНК на рівні окремих генів, може мати неоднаковий смак. Щоб з'ясувати, що стоїть за різницею, вчені Університету Удіне з колегами проаналізували генетичний код арабіки методом, що дозволяє зчитувати одразу тисячі пар основ у ДНК, підвищуючи точність. З'ясувалося, що між рослинами різниця не у точкових мутаціях генів, які не встигли би достатньо накопичитися, зважаючи на те, що вік виду складає лише близько 50 тисяч років (він утворився гібридизацією кави робусти (Coffea canephora) та Coffea eugenioides). Натомість відмінності виявилися на рівні хромосом. Різні сорти мали не лише відсутні чи додаткові частини хромосом, а навіть суттєві відмінності у кількості хромосом. Наприклад, одні мали три копії кожної хромосоми — дві хромосоми від C. canephora та одну від C. eugenioides, тоді як інші мали цілих п'ять копій — дві від C. eugenioides і три від C. canephora. Це знання може допомогти у виведенні нових сортів кави, які будуть стійкими до сучасних загроз у вигляді хвороб та зміни клімату.

  • Іншим шляхом вберегти улюблений напій у часи зміни клімату є перехід на інший вид кави. Нещодавно вчені з'ясували, що малопоширений вид кави є не лише стійким до зміни середовища, а ще й має смак, як найкращі сорти арабіки.