Речовина з плодів гранату покращила когнітивні функції у мишей з деменцією

Речовина Уролітин А, яка міститься в плодах гранату, полуницях і волоських горіхах, покращила пам’ять, здатність до навчання і відчуття нюху у піддослідних мишей із хворобою Альцгеймера. Це дослідження дає надію на розробку натуральних добавок, які можуть сповільнити прогресування хвороби. Результати опубліковані у журналі Alzheimer's & Dementia.

Unsplash

Unsplash

Як гранати можуть допомогти?

Основною причиною розвитку хвороби Альцгеймера вважають утворення бета-амілоїдних бляшок та нейрофібрилярних клубочків в мозку. Їх формуванню сприяє накопичення різного роду біологічного «сміття». В здорових людей організм позбувається продуктів життєдіяльності клітин з допомогою мітохондрій. У разі пошкодження або ослаблення мітохондрій клітин мозку погіршується процес неврологічного «очищення» під назвою «мітофагія». Стимуляція мітофагії відновлює рух церебральних «сміттєвозів, і мозок отримує здатність функціонувати належним чином протягом більш тривалого періоду часу.

Властивістю посилювати мітофагію володіє субстанція під назвою уролітин А, яка міститься в плодах гранату. Уролітин А зменшує виробництво білка катепсину Z, який надмірно реактивний при хворобі Альцгеймера і відіграє роль у розвитку запалення в мозку. Дослідники вже вивчали ефекти застосування уролітину А протягом короткого терміну (1-2 місяці), і встановили покращення пам’яті, здатності до навчання і процесів мітофагії в мозку мишей з Альцгеймером. Оскільки пацієнти із хворобою Альцгеймера отримують лікування протягом значно довшого періоду часу, в новому дослідженні вчені зосередилися на вивченні більш довготривалого прийому уролітину А.

Як досліджували вплив уролітину А на мишей з деменцією?

Вчені вивчали питання довготривалого застосування уролітину А та механізми його дії у трьох різновидах трансгенних мишей з хворобою Альцгеймера. Були використані різноманітні методи оцінки когнітивних функцій, такі як тести на пошук закопаної їжі, розпізнавання об’єктів тощо.Уролітин А вводили через зонд протягом 5 місяців.

Внаслідок прийому уролітину А у мишей зменшилися характерні для хвороби Альцгеймера бета-амілоїдні бляшки, нейрофібрилярні клубочки і посилився процес очищення мозку від неврологічного «сміття». За результатами тестів на розпізнавання об’єктів, запам’ятовування лабіринту і впливу на патологічне формування амілоїдних бляшок і нейрофібрилярних клубочків довготривале застосування уролітину А було зіставним за ефективністю із більш коротким двомісячним курсом.

Водночас, п’ятимісячний прийом речовини значно потужніше знижував рівні маркерів запальних процесів та більш суттєво покращував функції нюху.

Як це допоможе людям?

Чому це важливо: Незважаючи на те, що дослідження проводилося на мишах, вчені бачать позитивні перспективи для подальшої роботи в цьому напрямку. Перевагою потенційного застосування натуральної речовини, такої як уролітин А, є біодоступність і низька вірогідність побічних ефектів. Уже доведена безпека вживання доз від 250 до 2000 мг у людей.

Зараз ще рано стверджувати, що споживання гранатів чи полуниці матиме суттєвий вплив на когнітивні функції. Вчені також не можуть поки що назвати необхідну для вживання дозу, але схоже що це точно більше ніж один гранат на добу. Завдяки наявності уролітину А у формі пігулок, дослідники продовжують пошуки корректного дозування.