Хворобу Альцгеймера запідозрили у заразності

Хворобу Альцгеймера запідозрили у можливості передачі від людини до людини, принаймні при терапії гормоном росту, яка була поширеною у минулому столітті. Дослідження свідчить, що введення в організм патологічно згорнутого білка бета-амілоїду з дозами гормону може спричинити ланцюгову реакцію з вироблення пацієнтом власних патологічних білків бета-амілоїду, накопичення яких є одним з основних проявів хвороби Альцгеймера. Це наводить на думку, що хворобою Альцгеймера можна заразитися при окремих медичних процедурах, зазначає Nature, у журналі Nature Medicine якого вийшла стаття науковців.

Скан мозку людини з хворобою Альцгеймера. ZEPHYR / Science Source

Скан мозку людини з хворобою Альцгеймера. ZEPHYR / Science Source


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Яким чином гормонотерапія може бути пов'язана з хворобою Альцгеймера?

Приблизно до 1985 року у педіатрії практикували терапію гормоном росту, який отримували з гіпофіза померлих людей, поки не перейшли на гормон, що його отримують з культури тваринних клітин. І низка досліджень останніх років показали, що разом із гормоном в організм дітей часто вводилися білки, які можуть спричиняти захворювання. Серед них, наприклад, пріони — патологічно згорнуті інфекційні агенти. У деяких пацієнтів також виявили накопичення патологічного бета-амілоїду, однак вони померли через пріонну інфекцію ще до того, як це накопичення проявилося б симптомами.

Пізніше дослідження на мишах вказало, що введення тваринам препарату гормону росту, забрудненого бета-амілоїдом, призводить до утворення у їхньому мозку характерних для хвороби Альцгеймера амілоїдних бляшок. Це спонукало вчених Університетського коледжу Лондона з колегами дослідити, чи може хвороба Альцгеймера передатися від іншої людини через білки, які «посіють» бета-амілоїд у мозку пацієнта.

Що дізналися про заразність хвороби Альцгеймера?

Науковці проаналізували медичну історію восьми пацієнтів у Великій Британії, які у дитинстві отримували терапію гормоном росту з людського гіпофіза. Із них у п'ятьох, як з'ясувалося, розвинулися прояви ранньої деменції у віці від 38 до 55 років. Їхні симптоми та показники мозку на томографії відповідали критеріям діагностики ранньої хвороби Альцгеймера, дійшли висновку науковці. Зазвичай ця форма деменції спричинена спадковою схильністю, проте вчені не виявили у цих пацієнтів відповідних генетичних варіантів.

Автори вважають, що їхнє дослідження підкріплює гіпотезу, що хвороба Альцгеймера у рідкісних випадках може передаватися через біологічні матеріали. Тоді, подібно до пріонів, введені в організм білки бета-амілоїду змушують нормальні версії білка набувати такої ж патологічної структури. Водночас мала вибірка нового дослідження не дає змоги говорити впевнено. Зрештою, ідея про те, що саме бета-амілоїд є причиною хвороби Альцгеймера, а не лише її проявом, все ще не доведена. Тому внести більше ясності допоможуть наступні дослідження.

  • Лікарям давно відомо про генетичні варіанти, які роблять людину схильною до хвороби Альцгеймера. Однак нещодавно виявили також варіанти, які, навпаки, знижують ризик цієї деменції.