Попереднє дослідження вказало на мікротромби як причину хронічної втоми

Дослідники виявили можливу причину синдрому хронічної втоми. У новій роботі у пацієнтів із надмірною втомлюваністю виявили підвищене згортання крові та концентрацію мікротромбів, які можуть порушувати нормальне кровопостачання тканин та пошкоджувати судини. Про це йдеться у статті в журналі Pharmaceuticals.

Abbie Bernet / Unsplash

Abbie Bernet / Unsplash

Одним із найбільш поширених проявів тривалого ковіду є сильна втома, через яку суттєво знижується працездатність людини. І раніше дослідження показало, що у пацієнтів із цим проявом кров схильна до підвищеної коагуляції, тобто згортання, й утворення мікротромбів. Ймовірно, спричинене цим обмеження кровотоку в малих судинах та їх пошкодження перешкоджає нормальному кровопостачанню тканин, що й призводить до сильної втомлюваності. Це навело вчених Стелленбоського університету та Дослідницького фонду PolyBio на думку, що мікротромби є винуватцями й доволі поширеного патологічного стану, що його називають синдромом хронічної втоми.

Для перевірки свого припущення, вчені провели попереднє дослідження з невеликою кількістю учасників. Вони порівняли аналізи крові 25 людей із синдромом хронічної втоми та 15 людей, що не скаржилися на такий прояв. У пацієнтів із хронічною втомою знову виявили збільшений показник згортання крові, у порівнянні з контрольними учасниками, хоч і меншою мірою, ніж при ковіді. Вчені також використали флуоресцентне фарбування, щоб візуалізувати мікротромби в плазмі крові під мікроскопом й могти оцінити рівень згортання за чотирибальною шкалою. Усі зразки контрольної групи мали оцінку 1, натомість 80 відсотків зразків людей із хронічною втомою отримали оцінку 2 або більше, зокрема 48 відсотків людей — 3 або 4. Зважаючи на невелику кількість учасників дослідження, результати потребують ще подальшої перевірки. Але вони дають надію, що вчені виявили можливий біомаркер синдрому хронічної втоми, патологічного стану, який багато хто вважає лише психологічною проблемою через часту відсутність органічних порушень і відхилень у лабораторних аналізах. Якщо результати підтвердяться, можливо, синдром хронічної втоми можна буде лікувати антикоагулянтами.