Попередники майя побудували канали для вилову риби ще 4000 років тому

Культура мисливців-збирачів, яка існувала на території сучасного Белізу щонайменше за 700 років до майя, побудувала канали для вилову риби на заболоченій місцевості ще 4000 років тому. Як вважають науковці, це було пристосуванням до зміни клімату на більш посушливий. Розвиток риболовлі серед давніх мешканців Центральної Америки може вказувати на те, що культура майя могла розвинутися не завдяки землеробству, як вважали раніше, а завдяки вилову риби. Дослідження опублікували Science Advances.

Канали у Белізі (С, позначені білими стрілочками), а також подібні знахідки з Замбії (А) та Болівії (В). Harrison-Buck et al. / Science Advances, 2024

Канали у Белізі (С, позначені білими стрілочками), а також подібні знахідки з Замбії (А) та Болівії (В). Harrison-Buck et al. / Science Advances, 2024

Що дізналися про добування їжі у Центральній Америці?

За допомогою дронів науковці виявили рукотворні канали у заболочених ділянках Белізу, які простягаються на площі понад 4000 гектарів. Радіовуглецеве датування показало, що ці канали зводили починаючи з 2000 року до нашої ери. Дослідники вважають, що їх використовували для спрямування води та заманювання риби в пастки під час спадання рівня води після паводків.

За розрахунками науковців, такі канали могли давати від 100 тисяч до одного мільйона кілограмів риби щорічно, що дозволило б прогодувати 15 тисяч людей. Таке відкриття свідчить, що риболовля могла бути ефективним засобом підтримання ранніх осілих культур у Центральній Америці, та розповість більше про розвиток цих культур загалом.

Що ще відомо про давні культури

🎣 Мисливці-збирачі із заходу Середземномор’я виявилися також рибалками — як показав аналіз решток з Іспанії віком близько 9000 років, морепродукти складали вагому частину їхнього раціону.

🧬 А от нащадки мисливців-збирачів з Японії виявилися носіями гена схильності до зайвої ваги, через що їхній індекс маси тіла був вищим за нащадків вихідців з Північно-Східної та Східної Азії.

🌊 Науковцям вдалося реконструювати роботу першого індустріального комплексу, що працював на півдні Франції у другому столітті нашої ери та складався з водяних млинів.