Плодові мушки покаталися на каруселі. Їм сподобалося

Плодових мушок дрозофіл помітили за добровільним та повторюваним катанням на обертовій платформі. На думку німецьких науковців, комахи вчиняли так просто тому, що їм подобається кружляти, і тоді їхні дії можна розцінювати як гру, пише сайт журналу Science. Дослідження опубліковане на bioRxiv.

Музична шкатулка у вигляді каруселі з мухами як подарунок одному з авторів дослідження. Tilman Triphan, Wolf Hütteroth / bioRxiv, 2023

Музична шкатулка у вигляді каруселі з мухами як подарунок одному з авторів дослідження. Tilman Triphan, Wolf Hütteroth / bioRxiv, 2023

Навіщо мух посадили на карусель?

Гра є важливою частиною життя тварин, допомагаючи відточувати потрібні для самостійного виживання навички. Однією з її основних рис є те, що вона добровільна та не покликана досягти якоїсь винагороди, а сама є нею. В останні роки дедалі більше досліджень вказують, що гра притаманна не лише таким високорозвиненим тваринам як хребетні, а навіть комахам. Часто вона є соціальною і полягає у взаємодії з іншими представниками групи, а іноді проявляються взаємодією з об'єктами, як у випадку гри джмелів із м'ячиками. Але гра може бути і локомоторною та проявлятися тим, що тварина повторювано піддає себе джерелу пасивного руху, наприклад, раз за разом спускається з гірки чи вниз течією або кружляє на обертовій платформі. Тому вчені Лейпцизького університету вирішили перевірити, чи полюбляють комахи і локомоторні ігри. Для цього вони побудували невелику карусель та запропонували її лабораторним чорночеревим дрозофілам (Drosophila melanogaster).

Як поводилися мухи на каруселі?

Вчені розмістили обертову платформу у звичних контейнерах мух, де в них завжди був доступ до їжі та води і простір для руху. Так експериментатори мінімізували для комах стрес, що може змінити нормальну поведінку піддослідних. Деякі комахи не проявили зацікавленості в атракціоні, але інші після першого раунду стали знов і знов повертатися на карусель. Деякі проводили на ній більш ніж 5 відсотків вільного часу. А коли вчені розмістили на арені дві каруселі, що кожні п'ять хвилин змінювали напрямок оберту, то частину мух помітили за перестрибуванням туди-сюди між платформами.

Дрозофіла кружляє на обертовій платформі, добровільно повертаючись на неї. Tilman Triphan, Wolf Hütteroth

Дрозофіла кружляє на обертовій платформі, добровільно повертаючись на неї. Tilman Triphan, Wolf Hütteroth

Науковці вважають, що засвідчили локомоторну гру у комах. Дрозофіли добре орієнтуються у просторі, тож якби їм було некомфортно від кружляння, вони б просто зійшли з платформи, як це зробили інші. Важко знайти інше пояснення, окрім того, що мухам сподобалося кружляння саме по собі. Далі вчені хочуть з'ясувати, яка частина мозку відповідає за локомоторну гру та яку вигоду вона має. Можливо, вона покращує сприйняття власного тіла в просторі, міркують науковці.

  • Примати теж полюбляють кружляти, наприклад, на ліанах і мотузках. І вчені запідозрили, що вчиняють вони так заради запаморочення, що супроводжується зміненим станом свідомості.