Примати покружляли заради головокружіння

Британські науковці дійшли висновку, що горили, орангутани та шимпанзе, коли кружляють на мотузках і ліанах, доводять себе до стану головокружіння. Імовірно, змінене сприйняття довкілля та самосвідомості, яке цим спричиняється, і є ціллю дій приматів, уподібнюючи їх до людей, які шукають зміни стану свідомості у ритуальних танцях. Дослідження опубліковане в журналі Primates.

SloggerVlogger / YouTube <br>

SloggerVlogger / YouTube

Що такого зацікавило вчених у кружляннях?

Люди вирізняються поміж інших тварин тим, наскільки сильно схильні шукати джерела зміненого стану свідомості. Чи не найпростіше зробити це вживанням психоактивних речовин, але деяка поведінка може мати схожий ефект. Наприклад, дихальні вправи або медитація при суфійському кружлянні — ритуальному танці дервішів. Однак за кружлянням заставали не лише людей. Таку поведінку демонструють час від часу, просто заради розваги під час гри і горили, орангутани чи шимпанзе, наприклад, коли висять на ліанах чи мотузках. І науковці Ворицького університету та Бірмінгемського університету вирішили з'ясувати, чи вчиняють інші примати такі кружляння теж заради зміни стану свідомості.

Як шукали сенс у діях приматів?

Дослідники проаналізували відеозаписи на ютубі, де показані гомініди, крім людей, під час кружляння на мотузці. Усього знайшлося 40 таких відео. Відтак швидкість кружляння зіставили зі швидкістю обертання людей у різних традиційних танцях, як-от суфійському кружлянні або в гопаку, та виступах циркових артистів з мотузкою. Ці швидкі дії вимагають значної тренованості, щоб уникнути нейрофізіологічних наслідків, з якими стикнулися б звичайні люди.

Кружляння приматів на мотузках і ліанах. SloggerVlogger / YouTube

Загалом, аналіз показав, що примати таки обертаються на швидкості, яка, зважаючи на анатомічну й фізіологічну подібність цих приматів з людьми, може призводити до сильного головокружіння. Тому автори припускають, що тварини справді кружляють заради відчуття зміненого стану свідомості, як і люди іноді. У такому разі на їхньому прикладі можна вивчати, як розвивалася схильність людей шукати зміненого сприйняття реальності.


Фото в анонсі: ITV News