«Персеверанс» виявив на Марсі червоно-зелені камені. Вони можуть вказувати на життя на планеті

Ровер «Персеверанс» виявив на поверхні Марса унікальні червоні скелясті утворення з характерними зеленими включеннями, які на Землі утворюються під впливом рідкої води або життєдіяльності мікроорганізмів. Їх зафіксували в регіоні Серпантинні пороги, який зараз вивчає марсохід. Як вважають науковці, породи могли утворитися внаслідок як геологічних, так і біохімічних процесів. Про це повідомили на сайті NASA.

Зображення марсіанських порід з зеленими вкрапленнями у лівому верхньому куті. NASA / JPL-Caltech

Зображення марсіанських порід з зеленими вкрапленнями у лівому верхньому куті. NASA / JPL-Caltech

Що дізналися про камені на Марсі?

Знімок червоно-зелених порід «Персеверанс» зробив ще у серпні 2024 року на скельному виступі, що отримав назву Воллес Батт. Увагу дослідників привернули зелені включення, які мають темний центр та розмитий світло-зелений обвід. Ці ділянки можуть свідчити про локальні реакції окиснення порід у минулому.

На Землі подібні зелені включення можуть утворюватися в червоних породах під час хімічного відновлення заліза, що змінює його форму з Fe³⁺ до Fe²⁺ у присутності рідкої води. Крім того, у земних умовах цей процес може бути пов'язаний з біохімічними реакціями, зокрема з участю мікроорганізмів. Проте причини їх появи на Марсі поки нез’ясовані.

Обмеження конструкції ровера не дозволили дослідити зелені включення наявними на борту приладами, тому їхній точний хімічний склад залишається невідомим. Проте команда продовжує активно вивчати аналогічні утворення на інших ділянках, щоб отримати більше даних про цей феномен. Це відкриття розширює наші знання про марсіанські геохімічні процеси, наявність води та можливі хімічні реакції, які виникали в її присутності.

Що ще відкривали на Марсі

💧 У районі Cheyava Falls «Персеверанс» знайшов породу з одразу трьома потенційними ознаками життя — органічними речовинами, слідами рідкої води та можливої життєдіяльності організмів.

☄️ Ще минулого року ровер виявив дві формації зі слідами органічних речовин віком понад два мільйони років у них. Оскільки кількість речовин у них різна, науковці не вважають органіку занесеною астероїдами.

🪨 У червні цього року на «Персеверансі» нарешті відновили роботу наукового інструмента SHERLOC, який має у своєму складі спектрометр для визначення органічних речовин, — тепер ровер знову може шукати їх сліди у марсіанському ґрунті.