«Персеверанс» знайшов утворену на Марсі органіку

Марсохід «Персеверанс» знайшов у десяти породах сліди органічних молекул, які існували приблизно 2,3–2,6 мільярда років тому. Їх виявили у двох сусідніх формаціях, але у різній кількості, що на думку вчених свідчить на користь того, що органіка утворилася власне на Марсі, а не була занесена метеоритами. Про відкриття розповідає видання Sky & Telescope.

Зразки порід, які вивчав «Персеверанс». J.I. Simon et al. / 53rd Lunar and Planetary Science Conference

Зразки порід, які вивчав «Персеверанс». J.I. Simon et al. / 53rd Lunar and Planetary Science Conference

Органіка свідчить про марсіанське життя?

Попри те, що зараз умови на Марсі для життя непридатні, науковці не виключають, що воно могло існувати у минулому планети, коли на її поверхні була вода. Органічні речовини на Марсі у різних регіонах і кількостях виявляли як орбітальні станції, так і марсоходи. Їхні дослідження допомагають вченим дізнаватися, яке ці речовини мали походження, як розподілялися, зберігалися та еволюціонували, адже таким чином вдасться сказати, чи було на планеті колись життя. Нову порцію складних органічних сполук у марсіанському кратері Єзеро знайшов марсохід «Персеверанс».

Що виявив марсохід?

Виявляти полуки, які містять вуглець-водневі та вуглець-вуглецеві зв'язки, «Персеверанс» може дистанційно завдяки раманівському та флуоресцентному спектрографу SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals). З його допомогою вчені дослідили десять порід у двох формаціях: молодшій Мааз (Máaz) та старшій Сейта (Séítah). Обидві формації знаходяться на дні кратера та є відслоненнями гірських порід, які піддавалися тривалому впливу води, що могло сформувати придатне для життя мікроорганізмів середовище.

SHERLOC виявив випромінювання, характерне для ароматичних сполук з одним кільцем та поліциклічних ароматичних вуглеводнів. Їхні концентрації варіюються 20 до 400 пікограмів, однак у молодшій формації Мааз вміст органіки є на порядок вищим, ніж у Сейті: приблизно 20 проти 2 частинок на мільйон.

Органіка в обох формаціях демонструвала вплив процесів, пов'язаних з водою, однак у Сейті він був меншим. Геохіміки вважають, що це свідчить про те, що органічні молекули могли утворитися власне на Марсі, а не були занесені, наприклад, метеоритами, оскільки у такому разі концентрація її була б в обох формаціях однаковою. Чи пов'язані виявлені сполуки з життям, зможуть сказати детальніші дослідження.

Раніше ми розповідали, що повторний аналіз знайденого на Землі марсіанського метеорита вказав, що виявлена у ньому органіка пов'язана не з життям, а з взаємодією базальтів з водою.