Пережите бабусями насильство спричинило стресові зміни в геномі їхніх онуків

Онуки жінок, які були вагітними під час різанини в сирійському місті Хама, зберегли у своєму геномі зміни, пов’язані зі стресом. Зокрема у них змінилися темпи старіння геному. Раніше таке передавання змін у геномі спостерігали лише у тварин. Це перше підтвердження того, що і в людей пережиті трагедії завдають такого впливу на геном, що він зберігається протягом поколінь. Дослідження опублікували в журналі Scientific Reports.

Пережите бабусями насильство спричинило стресові зміни в геномі їхніх онуків. Unsplash

Пережите бабусями насильство спричинило стресові зміни в геномі їхніх онуків. Unsplash

Як пережите матерями насильство може впливати на нащадків?

Зазвичай людські гени протягом життя майже не зазнають змін, якщо тільки людина не підпадає під вплив сильних мутагенів, таких як радіація чи високі дози ультрафіолетового випромінювання. Утім стрес може спричиняти епігенетичні зміни — активувати та вимикати гени чи змінювати швидкість утворення їхніх продуктів-білків.

Раніше дослідження вже показували, що пережитий у дитинстві стрес змінює активність генів у спермі вже дорослих чоловіків, що впливає на розвиток мозку їхніх нащадків. А досліджуючи вплив Голодомору, науковці з’ясували, що у зачатих під час трагедії дітей був вищим ризик появи цукрового діабету другого типу. Усе це вказує на можливість передавання викликаних стресом епігенетичних змін від батьків дітям. Щоб перевірити цю можливість, науковці з Хашимітського університету в Йорданії разом з американськими колегами провели дослідження епігенетичних змін у біженців з Сирії.

Як переживання трагедії бабусями змінило геном їхніх онуків?

Дослідники аналізували зразки ДНК кількох поколінь 48 сімей сирійських біженців у Йорданії. У деяких з цих сімей бабусі чи матері були вагітними під час різанини в Хамі, коли сирійська влада для придушення опозиції бомбардувала місто та вбила понад 10 тисяч його мешканців. Ще частина сімей уникнула різанини в Хамі, але пережила події громадянської війни в Сирії. Решта сімей покинула Сирію ще до трагедії та виступала як контрольна група.

У дослідженні брали участь сирійці, які зазнали прямого впливу насильства (позначені червоним), впливу насильства в утробі (зеленим), та ті, хто отримав стресові зміни в геномі від батьків (синім). Контрольною групою були ті, хто не зазнавав впливу насильства (позначені жовтим). Mulligan et al. / Scientific Reports, 2025

У дослідженні брали участь сирійці, які зазнали прямого впливу насильства (позначені червоним), впливу насильства в утробі (зеленим), та ті, хто отримав стресові зміни в геномі від батьків (синім). Контрольною групою були ті, хто не зазнавав впливу насильства (позначені жовтим). Mulligan et al. / Scientific Reports, 2025

Порівняно з тими, хто не переживав трагедій у Сирії, в нащадків жінок, які пережили різанину в Хамі, виявили 14 ділянок геному, де спостерігали епігенетичні зміни. У тих, хто пережив нещодавні події громадянської війни в Сирії, була аж 21 така ділянка геному, що свідчить про сильний вплив нещодавнього стресу на геном. Що цікаво, зміни в геномі тих, хто безпосередньо пережив насильство у Сирії, та тих, хто був нащадком жертв насильства, були подібними.

Одним із найважливіших відкриттів науковців стало те, що діти тих жінок, які були вагітними під час різанини в Хамі, мали виражені ознаки пришвидшеного старіння їхнього геному. Такі зміни свідчать про те, що внутрішньоутробний розвиток є ключовим для визначення темпів біологічного старіння.

Де знайдуть застосування знання про вплив насильства на онуків?

Науковцям вперше вдалося на людях підтвердити, що вплив пережитих воєн і трагедій зберігається не лише протягом життя самих жертв насильства, але і їхніх нащадків. Це має значення для покращення програм підтримки жертв насильства, зокрема надавання доступу до медичної допомоги не лише їм, але й майбутнім дітям. Такі програми особливо важливі в Україні й інших країнах з військовими конфліктами, де жінки страждають не лише від самих воєнних дій, але й від домашнього насильства, що може погіршувати становище їхнє та дитини.

Що впливає на здоров’я дитини під час розвитку в утробі

🍷 У матерів, які під час вагітності вживали навіть невеликі дози алкоголю, діти народжувалися з помітними змінами рис обличчя порівняно з дітьми тих, хто взагалі не вживав.

💊 А в дітей тих матерів, яким довелося під час вагітності приймати антидепресанти з групи інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, частіше траплялися закрепи без жодної причини.

🧠 На щастя, препарати для запобігання передчасним пологам, виявилися безпечними — їх приймання під час вагітності не викликало в дітей змін розвитку мозку.