Перебування на Міжнародній космічній станції (МКС) вже за 12 днів нашкодило скороченню серцевого органоїда або «органа на чипі», який є 3D-моделлю серця та використовується для вивчення впливу різних чинників на серцеву тканину. Як показав експеримент, за місяць перебування на орбіті у серцевого органоїда також відбулося порушення структури м’язових волокон, погіршення роботи мітохондрій та підвищення окисного стресу в клітинах. Ці зміни збереглися навіть після повернення на Землю. Результати дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Які зміни викликало перебування в космосі?
Науковці проаналізували РНК клітин серцевого органоїда після місяця перебування на МКС і виявили, що в його клітинах знизилася активність найбільш важливих для роботи серця процесів. Серед цих процесів були кальцієва сигналізація, яка запускає саме скорочення м’язів, та обмін жирних кислот. Натомість збільшувалася кількість РНК, пов’язаних із запаленням та серцевою недостатністю.
Як вважають дослідники, рушієм таких змін є окисний стрес клітин та порушення роботи мітохондрій, які мали б нейтралізувати шкідливі для ДНК і РНК активні радикали кисню. У результаті в серцевій тканині органоїда спостерігали зміни, подібні на процеси старіння. Тож за допомогою такого органа на чипі у майбутньому зможуть вивчати як вплив космічних польотів на серцево-судинну систему астронавтів, так і старіння серцевої тканини.
Як боролися з хворобами серця на Землі
😴 Щоб знизити ризик серцево-судинних захворювань, потрібно відсипатися на вихідних. Принаймні, на це вказав аналіз ризику таких захворювань у людей, які компенсували або ні недоспаний у робочі дні час.
🐭 Пом’якшити наслідки інфаркту в гризунів, коли він вже стався, допомогли схвалені для лікування розсіяного склерозу ліки. Вони запобігають запаленню у тканинах серця і тим самим сприяють його відновленню.
🐷 А пошкодженому внаслідок інфаркту серцю свиней допомогла відновитися комбінація двох поширених антибіотиків. Вони можуть блокувати сполуки, які не дають відновлюватися клітинам серця.