Останні години життя давньоєгипетського крокодила реконструювали за його мумією

Науковці відтворили останні години життя давньоєгипетського крокодила, дослідивши його мумію за допомогою комп'ютерної томографії. Виявилося, перед смертю тварина вполювала цілу рибину. Утім, перетравитися вона так і не встигла — крокодила впіймали. Причому, вважають дослідники, саме для того, щоб його муміфікувати. Тепер мумія цього крокодила стала найбільшою муміфікованою твариною, яку дослідили за допомогою томографії. Дослідження опублікували в журналі Digital Applications in Archaeology and Cultural Heritage.

Томографія мумії крокодила. McKnight et al. / Digital Applications in Archaeology and Cultural Heritage

Томографія мумії крокодила. McKnight et al. / Digital Applications in Archaeology and Cultural Heritage

Що відомо про стародавнього крокодила?

Комп'ютерну томографію й рентгенографію провели 2,2-метровій мумії крокодила, яка зберігалася у Бірмінґемському музеї і художній галереї. Дослідження виявило, що рибина у шлунку крокодила лишилася майже неушкодженою. Тому, як вважають науковці, крокодил помер в межах 24 годин після того, як її упіймав. При цьому у нього не виявили ознак хвороб, принаймні тих, які можна було б визначити за збереженим скелетом. Тому науковці вважають, що крокодила спіймали люди саме з метою створення мумії. Це підтвердив і стан самої мумії, для створення якої використали смоли та тканину, які, найімовірніше, заготували заздалегідь.

Крім рибини дослідження виявило у шлунку крокодила декілька гастролітів — дрібних камінців, які тварина проковтнула для кращого подрібнення і перетравлення їжі. Також всередині тіла зберігся і металевий рибальський гачок, що його з'їв перед смертю крокодил. Його за даними томографії науковці відтворили у бронзі, демонструючи, як цей вид дослідження дозволяє вивчати давні реліквії без їхнього пошкодження.

Відтворений рибальський крюк, який знайшли у шлунку крокодила.  McKnight et al. / Digital Applications in Archaeology and Cultural Heritage

Відтворений рибальський крюк, який знайшли у шлунку крокодила. McKnight et al. / Digital Applications in Archaeology and Cultural Heritage

Ще більше єгипетських мумій

👨 Раніше за допомогою томографії археологам вдалося реконструювати обличчя фараона Рамсеса ІІ, який жив 3200 років тому і правив протягом 66 років.

🐒 А дослідження мумії павіана віком 2600 років вказало на те, звідки стародавні єгиптяни привозили цих тварин. Виявилося, що вони походять зі стародавнього регіону Пунт, який знаходився на території сучасної Еритреї.

👃 Склад та навіть запах суміші для муміфікації науковцям вдалося відновити за слідами речовин у посудинах, в яких зберігалися органи годувальниці єгипетського фараона Аменхотепа II.