Вчені знайшли суміш для бальзамування годувальниці єгипетського фараона і відтворили її запах

У посудинах, в яких зберігалися органи годувальниці єгипетського фараона Аменхотепа II, вдалося відшукати сліди речовин, які використовували для її муміфікації. Науковці визначили склад сумішей та навіть відтворили їхній запах — отриманий аромат назвали «Запах вічності». Про це розповіло видання The Guardian з посиланням на статтю вчених, опубліковану у Scientific Reports.

Одна з посудин, у якій зберігалися органи жінки. Museum August Kestner, Hannover / Christian Tepper

Одна з посудин, у якій зберігалися органи жінки. Museum August Kestner, Hannover / Christian Tepper

Чим забальзамували жінку?

Команда науковців з Інституту геоантропології Товариства Макса Планка досліджувала знайдені в одній з гробниць Долини царів посудини, в яких зберігалися легені й печінка Сенетней — знатної жінки, яка жила у 1 450 році до нашої ери та годувала молоком майбутнього фараона Аменхотепа II. Сенетней мала високий статус, враховуючи місце її поховання. А тепер вченим вдалося з'ясувати, що і муміфікували її, використовуючи дорогі матеріали.

На стінках посудин для органів за допомогою газової хроматографії та мас-спектрометрії дослідники виявили сліди смол хвойних дерев, зокрема сосни й кедра, бджолиного воску, бітуму, кориці, гвоздики і кумарин, який має запах ванілі. Вчені відзначають, що частину з цих інгредієнтів, найімовірніше, привозили у Єгипет з-за кордону, у тому числі з Азії, Центральної Європи і Середземномор'я. Таким чином, давні єгиптяни вже у середині II тисячоліття до нашої ери могли мати широкі торговельні зв'язки.

Зразок аромату, який створили вчені, щоб відтворити запах бальзаму для муміфікації. Barbara Huber

Зразок аромату, який створили вчені, щоб відтворити запах бальзаму для муміфікації. Barbara Huber

  • Про імпорт речовин у давній Єгипет для мумій свідчить і дослідження посудин з майстерні для бальзамування тіл. У них також знайшли смоли, що могли потрапити у Єгипет з далекої Азії та Середземномор'я.