Єгипетські мумії павіанів вказали на розташування стародавнього регіону Пунт

Мітохондріальна ДНК з мумії павіана віком близько 2 600 років вказала на походження цих приматів у Стародавньому Єгипті. Дослідження на чолі з німецькими вченими свідчить, що павіанів привозили до Єгипту з прибережного регіону на території сучасної Еритреї. Його розташування збігається зі стародавнім портовим містом Адулісом, яке, утім, молодше за павіанів. Автори зробили висновок, що досліджені мумії походять із легендарного торгового регіону Пунт, яке через століття могли перейменувати на Адуліс. Дослідження опубліковане у журналі eLife.

Ілюстрація до дослідження походження мумій павіанів. Mike Costelloe

Ілюстрація до дослідження походження мумій павіанів. Mike Costelloe

Що це за мумії?

Стародавні єгиптяни муміфікували не лише людей, а й тварин, особливо тих, що їх асоціювали з божествами. Зокрема, з богом Тотом пов'язували павіанів, у вигляді яких часто його зображали. Тож нерідкісними знахідками археологів у Єгипті є муміфіковані останки цих приматів, хоч природно вони там не водяться. Історичні дані свідчать, що у часи Елліністичного Єгипту (IV-I століття до нашої ери) тварин привозили зі стародавнього міста Адуліс на території сучасної Еритреї, що багато століть був важливим центром морської торгівлі. Однак деякі мумії павіанів набагато старіші за свідчення про Адуліс, лишаючи відкритим запитання про походження цих приматів. Група дослідників із Констанцького університету з колегами взялися вивчати 10 мумій павіанів гамадрилів (Papio hamadryas), датованих аж 800-540 роками до нашої ери, які відкопали понад сто років тому. Походження тварин встановлювали за допомогою аналізу їхньої мітохондріальної ДНК.

Одна з давньоєгипетських мумій павіанів. Trustees of the British Museum

Одна з давньоєгипетських мумій павіанів. Trustees of the British Museum

Що вказала ДНК павіанів?

Добути ДНК для аналізу вдалося лише з однієї мумії, однак це перший випадок вилучення та вивчення генетичного матеріалу зі стародавньої мумії тварини. Результати вказали, що павіани з подібними генетичними варіантами походять з прибережного регіону Еритреї. Це збігається із розташуванням Адулісу, однак згадки про нього як важливий торговельний центр на кілька століть молодші за мумії.

Дослідники звертають увагу, що до Адулісу історичні тексти згадували за місце походження павіанів Пунт — стародавню територію, з якої до Єгипту звозили розкішні товари до першого тисячоліття до нашої ери, як свідчать численні давні тексти. Точне розташування Пунту невідоме, однак науковці відмітили його пов'язаність із Адулісом. Вони припускають, що Пунт та Адуліс — це лишень різні імена для одного й того ж місця в різні часи. Це важливе відкриття для істориків, оскільки зв'язок Єгипту з Адулісом багато вчених вважають зародженням економічної глобалізації.

  • Окрім, приматів, єгиптяни муміфікували і котів, боривітрів та кобр після принесення їх у жертву.