Біорозкладні матеріали нашкодили червам більше за пластик

Біорозкладні волокна, які виготовляють з рослинної сировини як заміну пластику, нашкодили червам більше за традиційні поліестерові, які виготовляють з нафти. Під час потрапляння в організм дощових червів ці органічні волокна з більшою ймовірністю викликали загибель тварин, а також інші токсичні ефекти. Такі результати свідчать про те, що органічні альтернативи можуть бути не такими безпечними, як здається. Їх опублікували в журналі Environmental Science & Technology.

Біорозкладні матеріали нашкодили червам більше за пластик. GIPHY

Біорозкладні матеріали нашкодили червам більше за пластик. GIPHY

Як дізналися про шкоду органічних волокон?

Дослідники вивчали вплив біорозкладних волокон, таких як віскоза та ліоцелл, які виготовляють за допомогою модифікації деревної целюлози. Як органічні, так і поліестерові волокна можуть становити загрозу для довкілля, адже використовуються у синтетичних тканинах і вологих серветках, звідки можуть потрапляти у стічні води внаслідок прання або змивання в унітаз. А після переробки цих вод й отримання з них солей волокна можуть потрапляти в ґрунт у складі добрив.

Для перевірки впливу біорозкладних волокон використовували червоних каліфорнійських червів (Eisenia fetida), піддаючи червів різній концентрації цих сполук й оцінюючи рівень їх виживання, ріст і рівень переробки ґрунтів. Останнє особливо важливо, адже дощові черви відіграють ключову роль у забезпеченні родючості ґрунтів через їх розпушення та перетравлення органічних решток.

Як виявилося, половина червів помирала вже за концентрації віскози 62 міліграми на літр або ліоцеллу 116 міліграмів на літр, тоді як поліестер навіть у великих концентраціях аж до 4000 міліграмів на літр не викликав такої летальності. За нелетальних концентрацій віскози та ліоцеллу вони викликали зменшення маси потомства та сповільнення росту самих черв’яків відповідно. Такі результати можуть сприяти розробці більш безпечних біоорганічних волокон і впровадженню заходів з запобігання їх потраплянню в ґрунти та води.

  • Але від забруднення звичайним пластиком також страждає довкілля, особливо птахи — у них описали першу хворобу через поїдання пластику, яку назвали пластикозом.
  • Хімікати з пластику нашкодили розмноженню червів, а у людей їх пов’язали з 10 відсотками передчасних пологів у США.