10 відсотків передчасних пологів у США пов'язали з хімікатом із пластику

Приблизно кожні десяті передчасні пологи у США виявилися пов'язані з наявністю в організмі вагітних жінок отруйних фталатів — речовин, що входять до складу пластику. При цьому заміна найпоширенішого фталату на хімічно схожі сполуки спричинила ще вищий ризик, зазначає New Atlas. Стаття науковців опублікована у журналі The Lancet Planetary Health.

insung yoon / Unsplash

insung yoon / Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Які сполуки зашкодили розвитку ембріонів?

Науковці Нью-Йоркського університету з колегами проаналізували здоров'я понад 5 000 матерів, відбираючи зразки їхньої сечі протягом трьох періодів вагітності. Вони визначали у зразках концентрацію 20 різних метаболітів з групи фталатів. З'ясувалося, що у жінок із найвищою концентрацією найпоширенішого фталату DEHP ризик передчасних пологів більший на 50 відсотків, у порівнянні з жінками з найнижчими показниками DEHP.

Однак заміна DEHP, яку часто проводять після численних обговорень небезпеки сполуки, зокрема у пластику для пакування харчових продуктів, виявилася пов'язана зі ще вищими ризиками для вагітних і їхніх дітей — у 2-3 рази. І вчені вважають, що зростання частоти передчасних пологів у США в останні роки може бути пов'язане з переходом на альтернативи DEHP. Із цього вони висновують, що варто регулювати фталати як цілий клас, а не оцінювати їх по одному.

  • Від пластикового забруднення сильно страждають і птахи. І саме в них описали першу хворобу, що її спричиняє споживання пластмаси — пластикоз.