Навіть усвідомлене приймання плацебо допомогло з тривогою та депресією

Дослідження на американцях з психологічними проблемами через пандемію ковіду показало, що приймання плацебо може значно зменшити стрес, тривогу та депресію, навіть якщо пацієнти знають, що приймають «ліки» без активних речовин. Після двох тижнів експерименту група, що приймала плацебо, показала значне зменшення психологічних проблем порівняно з контрольною групою, яка плацебо не приймала. Дослідження опублікували в журналі Applied Psychology: Health and Well-Being.

GIPHY

GIPHY

Як виявили вплив плацебо на психологічний стан людей?

Дослідники розділили учасників на дві групи: одна приймала плацебо, знаючи про відсутність у них активних речовин, інша не приймала нічого — вона була контрольною. Психологічний стан, очікування та результативність терапії оцінювали за опитувальниками на початку, наприкінці першого та другого тижня експерименту. Як виявилося, в обох групах знизився загальний рівень стресу і стресу, пов’язаного з пандемією ковіду, але в групі плацебо цей ефект був більш вираженим.

Щодо тривожності та депресії, то їхні рівні суттєво знизилися у групі плацебо, тоді як у контрольній залишалися незмінними. Покращення психологічного стану в добровольців з групи плацебо було таким самим, як від проходження онлайн-програми когнітивно-поведінкової терапії протягом трьох місяців. Хоча механізм дії плацебо досі не до кінця зрозумілий, дослідники вважають, що його приймання може бути ефективним, легким у впровадженні методом запобігання стресу, тривозі та депресії у людей з групи ризику.

Що думають науковці стосовно ефективності плацебо

🐁 У мозку мишей вдалося знайти сигнальний шлях, відповідальний за плацебо-ефект під час знеболення. Як виявили науковці, до полегшення болю без ліків залучені кора головного мозку, ядра моста та мозочок, а також опіоїдні рецептори в нейронах.

💊 Щоб підсилити ефект плацебо-знеболення, науковці додали до плацебо речовину, яка викликає легкі побічні ефекти, — так люди більш охоче вірили в роботу «ліків».

🧠 Як виявилося, відчуття покращення стану без приймання ліків, тобто плацебо, та відчуття його погіршення, тобто ноцебо, мають різний механізм дії та впливають на головний мозок по-різному.

🩸 А от схильність до дії плацебо німецьким науковцям вдалося виявити за 74 особливими білками крові. Такий аналіз можна використати під час плацебо-контрольованих досліджень медичних препаратів.