Небажана побічна дія посилила знеболювальний вплив препарату

Знеболювальний плацебо-ефект від препарату виявився сильнішим, якщо людина відчуває неприємний побічний вплив його використання. Це означає, що навмисне додавання у ліки речовин, що призводять до легких неприємних відчуттів, може зробити лікування ефективнішим без збільшення дози препарату. Про це пише New Scientist з посиланням на препринт дослідження у MedRxiv.

Hal Gatewood / Unsplash

Hal Gatewood / Unsplash

Як побічні дії можуть допомогти у лікуванні?

Зараз лікарі й дослідники загалом дотримуються думки, що ідеальний лікарський засіб має бути позбавлений від будь-яких небажаних ефектів, які можуть спричиняти дискомфорт, страждання та передчасне припинення лікування. І оскільки навіть саме очікування побічних ефектів збільшує ризик їх появи, то пацієнтам часто з обережністю розкривають інформацію про них. Утім, іноді побічні дії можуть мати зворотний ефект. Позаяк наявність побічної дії асоціюється із прийманням дійсно ефективного засобу, то й очікування його дієвості сильніші. Це може посилювати ефект самонавіювання, або плацебо, коли очікування позитивного результату справді призводить до нього. Наскільки це справедливе твердження, досліджували науковці Університетського медичного центру Гамбурга-Еппендорфа.

Який експеримент провели дослідники?

Вчені залучили до дослідження 77 добровольців, яким повідомили, що тестують знеболювальний препарат фентаніл у вигляді носового спрею. Частині повідомили, що їхній спрей може як містити фентаніл, так і не містити, тоді як іншим одразу зізналися, що справжніх ліків у засобі ні в кого немає. В обох групах носовий спрей був всього лише розчином солі, однак приблизно у половини до нього додали капсаїцин — речовину з гострого перцю, яка мала викликати легке печіння після використання та створити враження побічного ефекту фентанілу.

Так науковці хотіли подивитися, як різні очікування та побічний вплив від засобу впливають на його ефективність, незалежно від діючої речовини (якої у цьому випадку і не було). Сам знеболювальний вплив визначали прикладанням до шкіри учасників тепла, яке вони мали оцінити на болючість за шкалою від 0 до 100.

Як змінилася реакція на засіб від побічних ефектів?

Больові відчуття виявилися насправді меншими в учасників, які отримали носовий спрей із капсаїцином. У середньому вони оцінювали біль від тепла на 26 балів, тоді як учасники після пустого сольового розчину — на 30 балів. Однак цей ефект простежувався лише у групи людей, які не знали, що фентанілу у засобі немає взагалі. У групі, яка знала, що отримує лише плацебо, такої відмінності не спостерігали у больових відчуттях.

Що цікаво, 95 відсотків учасників першої групи вважали, що печіння насправді є небажаним побічним явищем фентанілу. І лише 17 відсотків тих, що печіння не мали, вважали, що їм теж попався фентаніл. Таким чином, кращий ефект плацебо автори пояснюють сильнішими очікуваннями — засіб із побічною дією має бути ефективніший за той, що не відчутний.

На думку дослідників, їхні результати не лише вказують, що зробити ліки дієвішими може навмисне додавання в них речовин для легкого дискомфорту, а й змушують переглянути підхід до тестувань ліків. У дослідженнях люди можуть здогадатися на основі наявності побічних ефектів, отримали вони плацебо чи справжній препарат, сформувати вищі очікування від препарату і тим самим відчути сильніше покращення. У такому разі дія досліджуваного препарату може бути переоцінена.

  • Попри давно відомий ефект плацебо, вчені все ще не можуть пояснити його механізм. Однак одне з недавніх досліджень показало, що принаймні за плацебо, тобто покращення стану через самонавіювання, та ноцебо — погіршення стану через негативні очікування — відповідають різні частини мозку.