Найдовшу систему джетів виявили в активній галактиці

Найдовшу відому систему джетів, довжиною понад 23 мільйони світлових років, виявили в активній галактиці в сузір'ї Дракона. Це у 140 разів більше за діаметр Чумацького Шляху. Відкриття підтверджує, що джети, створені надмасивними чорними дірами, можуть зберігати стабільність на величезних космологічних відстанях, навіть коли Всесвіт був значно щільнішим, ніж зараз. Результати дослідження опублікували в журналі Nature.

Система джетів «Порфіріон». Oei et al. / Nature, 2024

Система джетів «Порфіріон». Oei et al. / Nature, 2024

Що особливого у космічних джетах?

Джети — це потоки плазми, які викидають надмасивні чорні діри, поглинаючи матерію з кільця довколишньої речовини, яка падає у діру з величезною швидкістю обертання. Ці потоки можуть поширюватися на значні космічні відстані, взаємодіючи з міжгалактичним середовищем і змінюючи розподіл матерії та магнітні поля. Використовуючи дані наземного радіотелескопа LOFAR, астрономи виявили найдовшу відому систему джетів, названу «Порфіріоном».

Структуру утворює південна галактика з пари взаємодійних систем, зоряна маса якої становить близько 670 мільярдів мас Сонця. Передбачають, що структура утворилася за 6,3 мільярда років після Великого вибуху, а її загальна довжина складає близько 7 мегапарсеків, що робить її найдовшою астрофізичною формацією, відомою на сьогодні. До складу «Порфіріона» входять джети, ядро та гарячі точки, що утворюються в результаті зіткнення джета з щільнішими ділянками речовини. Науковці підкреслюють, що кількість енергії, яку джети передають у міжгалактичний простір, порівнянна з енергією, що виділяється під час злиття галактичних скупчень.

Дослідники вважають, що чорна діра, яка породжує ці джети, зберігала стабільну вісь обертання протягом тривалого часу, попри високий рівень її активності. Ці дослідження мають велике значення для розуміння еволюції галактик та впливу чорних дір на міжгалактичне середовище, адже джети можуть змінювати структуру космічної павутини, яка своєю чергою забезпечує мінімальний опір для поширення джетів.

  • Вперше сфотографувати тінь чорної зірки разом із джетом, який вона випустила, вдалося минулого року науковцям з кількох обсерваторій.
  • А ще рух джетів від чорних дірок пояснив те, як вони можуть «вбивати» галактики, пригнічуючи зореутворення через виштовхування з галактики хмар холодного газу.