Найбільший у світі квантовий комп'ютер побудували на 1 180 кубітах

Стартап Atom Computing створив перший у світі квантовий комп'ютер, який працює на більш як тисячі кубітів. Використання 1 180 кубітів може зробити обчислювальну потужність комп'ютера набагато більшою, сподіваються розробники. Але поки даних про ефективність роботи дослідники не розкривають. Про це розповіло видання New Scientist.

Atom Computing

Atom Computing

Навіщо вченим стільки кубітів?

На відміну від традиційних комп'ютерів, які використовують біти, квантові для обчислення послуговуються кубітами, тобто квантовими бітами. Завдяки явищам суперпозиції та квантової заплутаності кубіти мають більше станів, ніж «0» і «1», а тому з ними можна розв'язувати задачі великої складності та обчислювати великі об'єми даних. Кубіти вчені створюють на основі фотонів, квантових точок, надпровідників чи звичайних атомів. І що більшу кількість кубітів вони зможуть вмістити та контролювати у комп'ютері, то більшою буде його продуктивність.

Досі рекорд зі створення найбільшого квантового комп'ютера тримала компанія IBM — процесор Osprey працює на 433 кубітах. Побити його майже втричі вдалося американському стартапу Atom Computing.

Як вмістили стільки кубітів?

Комп'ютер Atom Computing заснований на утримуваних лазером 1 180 атомах ітербію, які щільно упаковані у камері з вакуумною системою. Тоді як інші види кубітів швидко втрачають когерентність та збережену у них інформацію, атоми можуть зберігати свій стан до десятків секунд. А завдяки тому, що вони утримуються лазерами, станом кожного атома можна маніпулювати окремо, що підвищує точність операцій з ними. Поки Atom Computing лише випробовує свою систему та не ділиться даними про її ефективність і стійкість до обчислювальних помилок. Але вже наступного року планує комерційний продаж користування своєю системою.

  • Раніше дослідники квантових обчислень Google Quantum AI показали вигоду від збільшення кубітів, які об'єднують в один логічний кубіт. На їхню думку, що більше цих кубітів, то стійкішим до помилок буде комп'ютер.
когерентність
тобто втрачають свій стан суперпозиції і переходять у класичний стан, де їх можна однозначно визначити як 0 або 1.