Компанія IBM показала найбільший в світі квантовий процесор. Osprey працює на 433 кубітах, що втричі більше за попередній рекорд. Про нову розробку компанія розповіла на саміті IBM Quantum Summit 2022.
Квантові комп'ютери відрізняються від класичних тим, що використовують для обчислень особливий тип бітів — кубіти, які на відміну від звичайних бітів, завдяки суперпозиції можуть одночасно знаходитись у кількох станах, а не лише 1 і 0. Продуктивність квантового комп'ютера буде тим більшою, чим більше кубітів входить у систему. І кількість кубітів квантових комп'ютерів IBM з часом неухильно зростала. У 2016 році компанія представила квантовий комп'ютер на п'ять кубітів, у 2019 — 27-кубітний Falcon, в 2021 році — 127-кубітний Eagle. Тепер IBM показали новий чіп Osprey перевершує попередній втричі — у ньому 433 кубіти.
Квантове обладнання дуже чутливе до різного шуму, як-то декогеренція кубітів, помилки окремих вентилів та помилки обчислень. Ці помилки обмежують масштаб системи за кількістю кубітів, яку можна реалізувати. За словами компанії, як і Eagle, Osprey включає багаторівневу систему обладнання для керування кубітами та обчисленнями, а також має додає вбудовану фільтрацію для зниження шуму і підвищення стабільності. І багаторівнева система, як зазначає IBM, допомагає збільшити кількість залучених кубітів. Так апаратні покращення нового Osprey дозволили збільшити продуктивність системи з 1400 до 15 000 клопс (показник швидкості квантових обчислень, який використовує IBM. CLOPS — кількість операцій на рівні схеми в секунду). Наступного року IBM планує випустити свій процесор Condor на 1 121 кубіт.
Також раніше ми розповідали, що Google вдалося знизити рівень помилок у своєму квантовому процесорі Sycamore зі збільшенням кубітів з 5 до 21.