На Майорці знайшли найдавнішого шаблезубого імовірного родича ссавців

На Майорці група палеонтологів знайшла рештки найдавнішого горгонопса — представника групи тварин, які були предками сучасних ссавців. Знайденому там скелету від 265 до 290 мільйонів років і він належав шаблезубому представнику досі невідомого виду. Як зазначають науковці, знахідка доводить появу перших предків ссавців саме в екваторіальних регіонах давнього суперконтиненту Пангея, до яких входили території сучасної Майорки, що відбулася значно раніше за попередні оцінки. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

Художнє зображення зовнішнього вигляду горгонопса з Майорки. Henry Sutherland Sharpe

Художнє зображення зовнішнього вигляду горгонопса з Майорки. Henry Sutherland Sharpe

Чим науковців цікавлять горгонопси?

Науковці вважають, що ссавці походять від групи тварин, званих терапсидами, які населяли давній континент Пангея. Утім раніше їхні рештки знаходили у помірних широтах, зокрема Південній Африці, а між найдавнішими відомими представниками терапсид і їхніми предками, пелікозаврами, був розрив у 40 мільйонів років, про еволюцію тварин протягом яких було мало відомо через брак палеонтологічних доказів.

Дослідники припускають, що причиною такого розриву могло бути те, що місця, де відбулася еволюція від пелікозаврів до терапсид, були недостатньо вивченими. Цю гіпотезу підтвердила знахідка археологами з Іспанії, США та Німеччини решток представника терапсид, горгонопса. Горгонопси є сестринською групою до тієї, яка дала початок сучасним ссавцям.

Що дізналися про родича ссавців?

Науковці дослідили рештки горгонопса, зокрема фрагменти черепа та кінцівок, віком 265-290 мільйонів років з раннього Пермського періоду. Як встановили дослідники, тварина мала череп довжиною близько 18 сантиметрів, що значно менше за пізніших представників, які мали кілька метрів завдовжки. Представник з Майорки, імовірно, мав тіло завдовжки приблизно метр і ікла довжиною до п’яти сантиметрів. Новому виду поки не дали назву, адже хочуть уточнити його систематичне положення.

Приблизна будова тіла горгонопса з кістками, які вдалося знайти на Майорці. Matamales-Andreu et al. / Nature Communications, 2024

Приблизна будова тіла горгонопса з кістками, які вдалося знайти на Майорці. Matamales-Andreu et al. / Nature Communications, 2024

Науковці завантажили дані про морфологію ранніх терапсид, а також нові дані про представника з Майорки, у комп’ютерну модель, яка на їхній основі передбачала еволюційні події. За допомогою цієї моделі вдалося встановити, що поділ між терапсидами та їхніми предками, пелікозаврами, стався близько 294 мільйонів років тому. Це свідчить про те, що горгонопс з Майорки міг бути не лише найдавнішим з відомих горгонопсів, але й найдавнішим терапсидом узагалі.

Далі дослідження показало, що радіація терапсид, тобто одночасна поява різноманітних нових видів, відбулася 268-278 мільйонів років тому, що збігається з Олсонівським вимиранням. Ця подія призвела до появи більших травоїдних тварин, через що хижаки мали адаптуватися. Одним із таких способів адаптації була поява шаблезубості у горнонопсів.

Чому відкриття вимерлої шаблезубої тварини важливе?

Перш за все, відкриття показує, що еволюція ссавців почалась у тропіках з появою терапсид, а не в помірних широтах, як вважали раніше. Також воно підкаже, як можна заповнити пробіли в еволюційній історії та де шукати інші ранні форми сучасних організмів. Урешті-решт, результати проливають світло на те, як масове Олсонівське вимирання прискорило еволюцію, позбавивши терапсид конкурентів і призвівши до появи нових видів, що з часом привело до появи ссавців.

Більше предків сучасних тварин

🪼 Дослідники знову назвали реброплавів найдавнішою групою тварин, яка першою відділилася від усіх інших. Раніше цей титул тимчасово перейшов до губок — інших примітивних організмів.

🐛 Палеонтологи знайшли добре збережену личинку предка сучасних членистоногих зі вцілілим мозком. Цей представник ще мав ознаки еволюційного предка членистоногих — кільчастих червів.

🐌 Також науковці виявили предка усіх сучасних молюсків, який жив ще 500 мільйонів років тому та мав подобу зовнішнього скелета з конічних мінералізованих шипів на спинному боці.