На Гаваях випустять 250 тисяч комарів для порятунку рідкісних птахів

Щоб врятувати місцевих птахів-медоносів від пташиної малярії, природоохоронці випустять 250 тисяч самців комарів, заражених бактерією Wolbachia. За задумом фахівців, випущені комахи спаровуватимуться з комарами, які переносять хворобу, але через несумісність штамів бактерій не даватимуть потомства. Якщо ідея вдасться, кількість шкідливих комах зменшиться разом з ризиком для рідкісних медоносів. Про це розповідає видання Scientific American.

Один із видів, що перебуває під загрозою, Hemignathus parvus. Jack Jeffrey / Photo Resource Hawaii / Alamy Stock Photo

Один із видів, що перебуває під загрозою, Hemignathus parvus. Jack Jeffrey / Photo Resource Hawaii / Alamy Stock Photo

Наскільки комарі нашкодили гавайським птахам?

З понад як 50 видів птахів-медоносів (Fringillidae) сьогодні на Гаваях лишилося всього 17. Окрім скорочення через людську діяльність природних місць проживання цих птахів, однією з причин втрати популяції є пташина малярія, якою медоносів заражають інвазійні для Гаваїв комарі Culex quinquefasciatus. Раніше птахів рятувало переселення у гори, куди комахи не долітають, однак зі змінами клімату ареал поширення комарів розширився та знову загрожує птахам. Під особливою загрозою наразі знаходяться чотири види птахів — Loxops caeruleirostris, Oreomsytis bairdi, Pseudonestor xanthophrys та Palmeria dolei. Врятувати їх зможе задум природоохоронців організації Birds, Not Mosquitoes.

Що зроблять комарі?

Природоохоронці вирішили випустити біля місць проживання рідкісних птахів самців комарів, виведених компанією Verily Life Sciences. На відміну від небезпечних природних комарів, вони переноситимуть іншим штам природної для цих комах бактерії Wolbachia, що призведе до появи нежиттєздатного потомства із місцевими самками. Наразі організація вже випустила 30 тисяч комарів, щоб перевірити їхнє поширення. Тепер науковці випустять ще 250 тисяч комах з вертольотів у біорозкладних капсулах по тисячі у кожній. Популяцію контролюватимуть на випадок того, якщо новий штам бактерії приживеться серед комарів і більше не впливатиме на них. Але вчені сподіваються, що до цього моменту вони зможуть скоротити чисельність небезпечних комарів та врятувати птахів.

  • На шляху відновлення популяції рідкісних птахів також стоїть Нова Зеландія. Нещодавно на острові біля озера Вакатіпу випустили 18 такахе, яких не бачили у цьому районі понад сто років.