Моноклональні антитіла донанемаб сповільнили хворобу Альцгеймера на третину

Ліки у вигляді моноклональних антитіл донанемаб від компанії Eli Lilly показали ефективність у зниженні рівня білка бета-амілоїду та сповільненні прогресування деменції у пацієнтів з хворобою Альцгеймера. У порівнянні з групою плацебо, у лікованих донанемабом пацієнтів хвороба прогресувала на 35 відсотків повільніше. Про це повідомляє компанія у своєму пресрелізі, а журнал Science оглядає результати у новині на своєму сайті.

Оброблене зображення мозку пацієнта з хворобою Альцгеймера. Alfred Pasieka / Getty Images

Оброблене зображення мозку пацієнта з хворобою Альцгеймера. Alfred Pasieka / Getty Images


17 липня 2023 року результати опублікували у Journal of the American Medical Association


Що це за ліки?

Моноклональні антитіла донанемаб зв'язуються із патологічним білком бета-амілоїдом, який накопичується при хворобі Альцгеймера у мозку, допомагаючи імунним клітинам позбуватися шкідливої речовини. Це не перший препарат свого роду — американське Управління з продовольства та медикаментів (FDA) 2021 року схвалило перші моноклональні антитіла проти хвороби Альцгеймера, адуканумаб, а на початку 2023 року — леканемаб, від інших фармацевтичних компаній. Але всі ці засоби схожі за дією і вводяться пацієнтам внутрішньовенно щомісяця.

Як донанемаб діє проти хвороби?

За даними розробника, випробування препарату на 1 182 пацієнтах показало, що лікування сповільнює прогресування хвороби Альцгеймера на 35-36 відсотків, залежно від методу оцінювання, у порівнянні з хворими у групі плацебо. Також у них відмітили на 40 відсотків менше погіршення можливості виконувати повсякденні справи, як-от самостійно відвідувати вбиральню чи одягатися. І вони мали на 39 відсотків нижчий ризик прогресування хвороби до наступної стадії, у порівнянні з групою плацебо. У пацієнтів із пізньою стадією хвороби антитіла сповільнили прогресування на 22-29 відсотків. Однак наразі незрозуміло, чи це відносне сповільнення достатнє для того, щоб мати помітний ефект для самих пацієнтів та їхніх доглядальників.

Як і два уже схвалені моноклональні антитіла проти хвороби Альцгеймера, донанемаб теж викликає занепокоєння щодо його безпечності. У 24 відсотків пацієнтів лікування спричинило набряк мозку, а в 31,4 відсотка — крововилив мозку. Більшість випадків були безсимптомними або несерйозними, однак смерть трьох пацієнтів пов'язують із терапією. Компанія запевняє, що більше деталей про препарат оприлюднить у липні на конференції, присвяченій хворобі Альцгеймера, а також у науковій статті, яку вже подала до рецензованого журналу.

Нагадаємо, одну з основних наукових праць, яка списала когнітивне порушення при хворобі Альцгеймера на бета-амілоїдний білок, назвали сфабрикованою. Як до такого висновку дійшли що це означає — ми розповідали у статті «Шукаючи правду про хворобу Альцгеймера».