Миші упізнали себе у дзеркалі. Але не всі

Хатні миші пройшли дзеркальний тест, розпізнавши себе у відображенні, що вказує на наявність у них певного рівня самосвідомості. Утім, із завданням впоралися не всі — зокрема, для проходження тесту спочатку тварини мали звикнути до дзеркала та мати досвід соціальних взаємодій з іншими мишами. За явище саморозпізнавання виявилися відповідальними нейрони гіпокампа, залучені до розпізнавання родичів, зазначає New Atlas. Стаття опублікована у журналі Neuron.

Joshua J. Cotten / Unsplash

Joshua J. Cotten / Unsplash

Як поводилися миші перед дзеркалом?

Вчені Техаського університету провели з мишами стандартний дзеркальний тест. Під час нього на голову темної тварини наносили білою фарбою мітку, яку вона може побачити лише у дзеркалі, та спостерігали за тим, як миша реагуватиме на неї. З'ясувалося, побачивши мітку, миші починають активно вмиватися. Однак лише у тому разі, якщо мітка була більш ніж 0,6 квадратного сантиметра площею. Це означає, що для проходження тесту і розпізнавання себе стимул має бути достатньо сильним — імовірно, у цьому разі візуальний ще й посилювався тактильним. Для порівняння, у людей та інших приматів немає потреби у такому посиленні стимулу для саморозпізнавання. Наступні досліди показали, що для розпізнавання себе у дзеркалі у мишей мають активуватися групи нейронів гіпокампа, які залучені до створення візуальної карти тіла, та нейрони, які спалахують при спостереженні тварин, подібних на самих мишей. Тому, наприклад, миші, які росли ізольовано від інших, або які були чорними та виховувалися білими мишами, не реагували в дзеркалі на мітку. Таким чином, для можливості розпізнавати себе мишам потрібно соціалізуватися у колі подібних до них мишей, що забезпечить розвиток відповідних нейронних мереж у мозку.

Хто ще пройшов дзеркальний тест

🐴 Своє відображення у дзеркалі розпізнали коні

🐟 Дзеркальний тест пройшли й риби-чистильники, причому впізнали себе не лише у дзеркалі, а й на фотографіях

🐓 Також розпізнали себе у дзеркалі півні, хоч для підтвердження цього довелося модифікувати тест під особливості сприйняття світу птахами