Математики відкрили нове найбільше просте число

Математики відкрили нове найбільше просте число, тобто таке, що ділиться лише на себе та одиницю. Воно має аж 41024320 десяткових знаків, що на 16 мільйонів знаків більше за попередній рекорд. Це також уперше, коли для такого відкриття використали не звичайні комп’ютери, а графічні процесори. Про це повідомили на сайті проєкту Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS).

Яким є нове просте число?

Новим найбільшим простим числом стало 2¹³⁶²⁷⁹⁸⁴¹-1, відкрите Люком Дюраном, колишнім співробітником компанії-виробника графічних процесорів NVIDIA. Це число також є простим числом Мерсенна, тобто числом, яке утворюється за віднімання одиниці від двійки у певному ступені. У рамках проєкту GIMPS відкрили уже 52 таких числа.

Відкриття нового простого числа Мерсенна зробили 12 жовтня 2024 року за допомогою хмарного суперкомп’ютера з тисячами серверних графічних процесорів у 24 центрах обробки даних у 17 країнах. За відкриття нового простого числа дослідник отримає премію в три тисячі доларів, яку збирається пожертвувати для розвитку освіти.

  • Для оперування числами з такою величезною кількістю десяткових знаків у систему одиниць SI ввели нові префікси — «ронна-» і «кветта-» на позначення 10^27 і 10^30.