Ліки від спадкової хвороби перетворили кров людей на отруту для комарів
Препарат нітизинон, який використовують для лікування спадкової нездатності розщеплювати амінокислоту тирозин, виявився здатним робити кров людей токсичною для комарів-переносників малярії. Науковці сподіваються, що нітизинон допоможе скоротити популяцію цих комах, які через глобальне потепління поширюються все далі від екватора. Дослідження опублікували в журналі Science Translational Medicine.
Як людські ліки впливають на малярійних комарів?
Нітизинон діє як інгібітор ферменту HPPD, який залучений у розщепленні амінокислоти тирозину в організмі. Як виявилося, цей же фермент є ключовим для комах, що харчуються кров’ю, — з його допомогою вони розщеплюють амінокислоти з крові. Тож дослідники вирішили перевірити, чи буде дієвим нітизинон у тій концентрації, у якій він є в крові пацієнтів з нездатністю розщеплювати тирозин, проти комарів-переносників малярії роду Anopheles.
Для цього провели дослідження на трьох пацієнтах, які вже щоденно приймали нітизинон, і самицях Anopheles gambiae. Як з’ясувалося, споживання крові з препаратом призводило до смерті комарів уже протягом 12 годин. Моделі поширення препарату в крові показали, що навіть за найнижчої дози, яку використовують для лікування дітей і людей старшого віку, нітизинону накопичується достатньо для того, щоб спричиняти смерть комарів.
На відміну від інших інсектицидів, нітизинон не шкодить комахам, які важливі для екосистем, адже фокусується саме на кровосисних. Крім того, він не має токсичного впливу на нервову систему людини, як інші подібні засоби боротьби з комарами. Утім перш ніж його використовуватимуть як інсектицид, безпечність нітизинону ще досліджуватимуть, як і здатність комарів виробляти стійкість до нього.
Що використовують для боротьби з малярійними комарами
🏠 Краще захищати житло від потрапляння до нього малярійних комарів допоможе антимоскітна сітка з поєднанням двох інсектицидів на ній.
🧬 Генетичне редагування, з допомогою якого науковці зробили комарів глухими, позбавило самців здатності розмножуватися та значно погіршило її в самиць.
🦟 На Гаваях науковці випустили з вертольотів 10 мільйонів комарів, заражених бактерією, що унеможливлює їхнє розмноження для захисту рідкісних птахів від малярії.
💉 Крім того, живих комарів використали й для того, щоб доставляти вакцину від малярії людям, — це може допомогти швидко поширювати її.