Комбінація інсектицидів на москітних сітках посилила протималярійний ефект

Москітна сітка із покриттям комбінацією інсектицидів краще захищає від малярії, ніж типове покриття одними піретроїдами, у регіонах, де до останніх комарі розвинули стійкість. Крім цього, ефективнішим є поєднання типового піретроїду із інсектицидом нового класу — хлорфенапіром, що дає змогу зменшити ризик малярії у дітей в наступні два роки на 55 відсотків. Такі результати дослідження танзанійських та британських науковців, опубліковані в журналі The Lancet.

Pexels

Pexels

Москітна сітка ефективна проти малярії?

Малярія — це інфекційне захворювання, яке спричиняється мікроскопічними паразитами малярійними плазмодіями (Plasmodium), що їх переносять комарі роду Anopheles. Хоча загалом у Європі малярія є рідкісним явищем, майже половина населення Землі проживає у місцях із високим ризиком захворіти на неї. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), у 2020 році зареєстрували понад 241 мільйон випадків малярії, із яких 627 тисяч закінчилися смертю. Значна поширеність небезпечної недуги змушує безупинно працювати над розробленням шляхів її подолання.

Минулої осені ВООЗ схвалила використання дитячої вакцини проти малярії в ендемічних по хворобі регіонах, але ефективності вакцини недостатньо, щоб нехтувати іншими методами профілактики, зокрема, використанням москітних сіток, які перешкоджають наближенню й укусам комарів. Для більшої дієвості такі сітки можуть покривати інсектицидами, які вбивають комах при контакті. Ось тільки комарі швидко пристосовуються до цих речовин і стають нечутливими до них, через що існує потреба у розробленні нових підходів. Протимоскітне покриття нового покоління описали науковці Національного інституту медичних досліджень у Танзанії та Лондонської школи гігієни й тропічної медицини.

Чим вдосконалювали сітку від комарів?

Ще кілька років тому єдиними дозволеними інсектицидами для оброблення москітних сіток були піретроїди. Але через масове набуття комарами стійкості до речовини ВООЗ рекомендувала покривати сітки комбінацією із піретроїдів та речовини піпероніл бутоксиду, що посилює дію пестициду. Між тим, більш ефективним може бути застосування комбінації різних інсектицидів. Наприклад, піретроїдів із пірипроксифеном, який стерилізує самок комарів, або піретроїдів із інсектицидом нового типу хлорфенапіром, що посилює вбивчу силу покриття щодо стійких комарів. Саме ефективність цих підходів вивчалася у цьому дослідженні.

Вивчення провели у північно-західному регіоні Танзанії на чотирьох групах людей, до яких входило щонайменше по 119 домогосподарств із дітьми від 6 місяців до 14 років. Принаймні кожній другій людині видали москітні сітки (усього роздали 147 230 штук) із одним із чотирьох покриттів, у залежності від групи учасників. Так, одні отримали сітки з самим лише піретроїдом, другі — піретроїдом і пірипроксифеном, треті — хлорфенапіром та піретроїдом, четверті — піретроїдом та піпероніл бутоксидом. Протягом двох років за всіма учасниками спостерігали, після чого підрахували кількість дітей, що захворіли на малярію в різних групах за цей час, порівнюючи із контрольною групою, яка отримала сітки, покриті лише піретроїдом.

Чи були відмінності між групами?

У групах, що отримали сітки з пірипроксифеном або піпероніл бутоксидом, не виявили статистично значущого зменшення випадків малярії за два роки, якщо порівнювати із групою самого піретроїду, де малярію діагностували у 45,8 відсотка дітей. Це означає, що ці добавки не несуть явної користі. Натомість суттєво менше захворілих виявилося серед тих, кому видали сітки з хлорфенапіром — лише 25,6 відсотка дітей. Розрахунки показують, що шанси дітей захворіти на малярію при його використанні менші приблизно на 55 відсотків протягом двох років після роздачі сіток.

Вчені відмічають, що частота побічних ефектів у хлорфенапіру теж була нижчою, ніж в інших інсектицидів та комбінацій, і сягала близько 8 відсотків. При цьому серед них не було серйозних ускладнень і майже всі стосувалися подразнення або парестезії шкіри.

Іншою перевагою цієї сполуки є висока чутливість комарів до неї. До піретроїдів найбільш стійкими виявилися Anopheles funestus: навіть при застосуванні вдесятеро вищої дози за типову смертність цих комах сягала лише 85 відсотків. А пірипроксифен стерилізував лише 24 відсотки комарів. А ось до хлорфенапіру взагалі не виявили стійкості у цьому дослідженні, ймовірно, через механізм його дії, що відрізняється від більшості інших інсектицидів, які використовуються для боротьби з малярійними комарами. Хоча сітки з комбінованим покриттям дорожчі за ті, що покриті лише одним піретроїдом, науковці підрахували, що у довгостроковій перспективі рішення окупається та навіть вигідне, оскільки зберігає витрати на здоров'я.

Тому автори підсумовують, що хлорфенапір може забезпечити надійніший захист проти малярії, і що його слід розглянути організаціям, які займаються боротьбою із недугою. Але разом із цим, вони наголошують, що слід працювати над вдосконаленням комбінованих інсектицидів із хлорфенапіром, щоб уникнути розвитку стійкості до нього комарів у майбутньому.