Світлодіодні стрічки виявилися гарним засобом проти нападу акул

Світлодіодні стрічки виявилися гарним засобом завадити білим акулам розгледіти здобич і напасти. Усе тому, що в акул поганий кольоровий зір та низька його гострота, тому вони значною мірою покладаються на розпізнавання силуетів. І коли науковці помістили світлодіодні стрічки на муляжі тюленів, акули рідше на них нападали. Оскільки силует тюленя та людини в ластах чи на дошці для серфінгу подібні, акули можуть плутати їх і нападати на людей, а використання світлодіодних стрічок має цьому перешкодити. Дослідження опублікували в журналі Current Biology.

Поперечні смуги з LED-ламп, які найкраще приховували від акул. Macquarie University

Поперечні смуги з LED-ламп, які найкраще приховували від акул. Macquarie University

Як вивчали вплив світла на полювання акул?

Науковці проводили експеримент у затоці в Південній Африці поблизу місця полювання великих білих акул (Carcharodon carcharias). Вони використовували муляж тюленя розміром трохи більше метра, у який вмонтовували LED-лампочки чотирма різними способами: кількома смугами вздовж тіла, повздовжніми смугами по всьому тілу, поперечними смугами на більшій частині тіла та кількома поперечними смугами.

Ілюстрація різних видів LED-відлякувачів і їхньої ефективності проти нападів акул. Ryan et al. / Current Biology

Ілюстрація різних видів LED-відлякувачів і їхньої ефективності проти нападів акул. Ryan et al. / Current Biology

Як виявилося, саме нанесення кількох поперечних смуг найсильніше зменшувало імовірність нападу акули. Також частота нападу залежала від яскравості ламп — коли вони були трохи яскравішими за світло, що падає згори, акули нападали на такий муляж найрідше. Як вважають дослідники, наявність таких світлих смуг ніби розбиває силует тварини на окремі тіні, які акула вже не сприймає як здобич. Оскільки білі акули відповідальні за більшу частину нападів на людей, такий підхід може допомогти відлякати їх від серферів та аквалангістів.

Що ще дозволяє відлякувати тварин

🐘 У Кенії для відлякування стад слонів від ділянок фермерів на межі ділянок встановили вулики бджіл, які за наближення слонів вилітають і захищають свою територію.

🐆 Намальовані очі на стегнах корів змогли захистити худобу від нападу хижаків, зокрема левів і леопардів, змусивши їх думати, що здобич їх вже помітила.

🦇 Кажани нічниці навчилися в разі небезпеки імітувати гудіння бджіл і шершнів, щоб відлякувати сов, які полюють на кажанів, але не на цих комах.