Біологія
Біологія

Намальовані очі на стегнах корів відлякали хижаків

Австралійські та африканські дослідники підтвердили експериментально, що намальовані на задній частині тіла корів очі ефективно захищають худобу від нападів таких хижаків, як леви чи леопарди. На думку вчених, малювання очей може стати гуманною заміною летальному методові захисту стада від хижаків, зазначається у статті журналу Communications Biology.

Кілька років тому австралійський вчений Ніл Джордан (Neil Jordan) запропонував африканським фермерам малювати на задній частині своїх корів малюнок у вигляді очей, щоб відлякувати від худоби левів та інших хижаків. У новому дослідженні він із колегами вирішив перевірити свою гіпотезу на великій вибірці тварин.

Дослідники проводили свій дослід на коровах із 14 стад у дельті Окаванго, що в Ботсвані, де велика рогата худоба ділить територію із дикими левами, леопардами та іншими небезпечними для них хижаками. Третині корів із кожного стада було нанесено парний малюнок у вигляді очей на стегнову частину тіла, іншу третину помітили Х-подібними позначками на тому ж місці, а решту третину не позначали взагалі.

За чотири роки дослідження виявилося, що жодна тварина із штучними очима не була вбита хижаками. Натомість серед корів з Х-позначками було вбито 4 особини, а немаркованих хижаки вбили аж 15 тварин.

Дослідники пояснюють ефективність несправжніх очей ззаду тулуба тактикою переслідування при полюванні на здобич у таких хижаків, як леви, леопарди, гепарди. Навіть у хороші дні їхні шанси на вполювання є нижчими за 50 відсотків, а якщо жертва вже помітила їхню присутність, то вони ще більше знижуються. Тоді кращим варіантом є припинити полювання за цією здобиччю, ніж витрачати енергію на доволі безуспішне наздоганяння. Саме такого ефекту добивалися вчені - вони змусили хижаків помилково вважати, що жертва їх бачить, тому вони краще не ризикували нападати на неї.

Несподіванкою стало те, що навіть нанесення хрестоподібної парної мітки, що зовсім не схожа на очі, мало вагомий ефект (четверо вбитих тварин) у порівнянні з непоміченими взагалі тваринами (15 вбитих). На думку вчених, це може бути пояснено гіпотезою помітності, згідно з якою будь-які чіткі візуальні сигнали викликатимуть в хижака поведінку уникнення, оскільки є незнайомими або рідкісними рисами для тварини, тож викликають підозру.

Вчені сподіваються, що завдяки їхній роботі стане можливим запобігати конфліктним ситуаціям між людьми та дикою природою, що дозволить відновити чисельність хижих, які через полювання опинилися під загрозою вимирання. Вони навіть розробили практичні рекомендації для фермерів щодо техніки маркування корів “очними” мітками.