Кози розрізнили настрій людини за голосом

Кози виявилися спроможними розрізняти щасливий настрій та розгніваність у людини за її голосом. У такому разі манера спілкування людини біля кіз може впливати на їхній емоційний стан, припускають вчені. Імовірно, ці тварини розвинули здатність розуміти людські звукові сигнали під час довгої історії одомашнення, міркують науковці у статті журналу Animal Behaviour.

GIPHY

GIPHY


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Чому взялися вивчати саме цю здібність кіз?

Багато тварин, що тривалий час співіснують поруч із людьми, навчилися розпізнавати настрій людей за зовнішніми ознаками, як-от голосом. Таке вміння допомагає вловлювати наміри людини та дає можливість відповідно реагувати на неї, зокрема тікати при загрозі. Його раніше виявляли, наприклад, у домашніх коней та свиней. Такі дослідження вказують, що людська поведінка та манера спілкування поруч та з твариною може впливати на емоції та добробут тварин.

Свійські кози (Capra hircus), як одні з найперших одомашнених тварин, теж протягом тривалого часу жили поруч з людиною. Крім цього, відомо, що вони розпізнають різні вирази обличчя людини, як і представників власного виду. Одних щодо інших кіз вони також розрізняють позитивні й негативні вигуки, тоді як дотепер було невідомим, чи визначають вони за голосом і настрій людини. Щоб це з'ясувати, вчені Міського університету Гонконгу та Університету Рогамптона провели досліди з 27 свійськими козами. Вчені вмикали тваринам записи розмови людей, які проявляли спочатку щасливі, а потім розлючені емоції, а відтак навпаки, і спостерігали за реакцією кіз.

Як реагували кози на людську мову?

Науковці відмітили, що у 75 відсотків випадків кози помітили перехід від щасливої до розлюченої людської мови. Так, після зміни настрою мовця вони звертали увагу на гучномовець і затримували на ньому погляд. Це означає, що кози сприймають різницю між позитивною і негативною емоційною вокалізацією людей. Утім, не всі кози так зреагували, що може вказувати на відмінності у когнітивних можливостях між тваринами.

Науковці не відмітили ознак напруження у кіз при прослуховуванні записів, як-от зміни серцебиття. Однак вони не виключають, що ці тварини теж можуть бути емоційно чутливими до людської мови, і в такому разі голосом людина може як погіршити, так і покращити добробут домашніх кіз.