Космічні промені випробували для навігації під землею

Вчені вперше випробували технологію навігації MuWNS, яка працює завдяки мюонам — частинкам, які народжуються від взаємодії космічних променів з атмосферою Землі. Система працює подібно до системи GPS, однак замість космічних супутників, покладається на мюонні детектори. MuWNS стане у пригоді для підземної навігації роботів, у закритих приміщеннях чи під водою, де GPS-приймачі менш ефективні. Про успішні випробування MuWNS розробники повідомили у iScience.

Принцип роботи мюонної навігації. Hiroyuki K.M. Tanaka et al. / iScience, 2023

Принцип роботи мюонної навігації. Hiroyuki K.M. Tanaka et al. / iScience, 2023

Навіщо взагалі звертатися до космічних променів?

Сучасні супутникові навігаційні системи, зокрема і GPS, використовують сузір'я навколоземних супутників, які надсилають про своє положення на орбіті і точний час, що використовує, наприклад, смартфон, щоб оцінити своє положення. Аби розрахунки були точними, навігатори також враховують і затримки часу, за який радіосигнал від супутників досягає приймача. Втім, товща землі чи води є для радіохвиль значною перешкодою, тому дослідники шукають альтернативних способів навігації у цих середовищах. Космічні промені на цю роль вперше випробували науковці з колаборації muPS.

Як орієнтуватися за космічними променями?

Для своєї системи MuWNS (wireless muometric navigation system) вчені вирішили використати мюони — заряджені елементарні частинки, масивніші за електрони, які народжуються у верхніх шарах земної атмосфери при зіткненні з нею космічних променів. Мюоні потоки на Землю безперервні, а самі частинки мають значну проникну здатність та можуть проникати глибоко під землю чи воду. Їх вже використовують, наприклад, археологи, щоб досліджувати пам'ятки, до яких нема доступу, як-от надра єгипетських пірамід.

Художнє зображення того, як мюони бомбардують Землю. Hiroyuki K.M. Tanaka

Художнє зображення того, як мюони бомбардують Землю. Hiroyuki K.M. Tanaka

Аби пристосувати мюони для навігаційних цілей, потрібно розмістити кілька детекторів частинок: детектори-приймачі, з якими визначатимуть положення, і детектори-еталони. Аналогічно роботі супутникової навігації, положення детектора-приймача, визначається за часом, необхідним мюонам для проходження між ним та еталонними детекторами, з урахуванням кута між ними.

Як спрацювали мюони?

В експериментах, аби випробувати мюонну навігацію, у підвалі будинку вчені розмістили детектор-приймач, а еталонні детектори — кілька поверхами вище. Використовуючи час проходження мюонів та кут між детекторами, положення детектора-приймача вдалося визначити з точністю від 2 до 25 метрів, залежно від відстані між детекторами. За словами розробників, робота MuWNS порівняна з ефективністю GPS, а також значно ефективніша за існуючі методи підземного і підводного позиціонування. У майбутніх дослідженнях науковці планують зменшити розміри детектора-приймача, а також покращити алгоритми навігації, щоб враховувати особливості поширення мюонів.

Розробка вчених допоможе у навігації, наприклад, роботів, що оглядають каналізації, працюють у шахтах чи плавають під водою.