Крилани з міст народили дитинчат раніше за сільських родичів

Завдяки перевагам проживання в місті рукокрилі ссавці крилани, споріднені з кажанами, народили дитинчат на два з половиною тижні раніше, ніж їхні сільські родичі. Як встановили дослідники, вищі температури в місті та більша доступність їжі призводять до того, що самиці швидше оговтуються після зими та народжують раніше. Утім, науковці поки не знають, чи скорочують міські самиці криланів темпи своєї вагітності, чи вагітніють раніше за сільських родичок. Дослідження опублікували в журналі BMC Biology.

Дитинча криланів виду Rousettus aegyptiacus. Mickey Samuni-Blank / Wikimedia Commons

Дитинча криланів виду Rousettus aegyptiacus. Mickey Samuni-Blank / Wikimedia Commons

Як пов’язали раннє народження дитинчат з проживанням у місті?

Науковці провели перше дослідження залежності проживання в місті чи селі та темпів народження дитинчат у ссавців, спостерігаючи за 10 колоніями єгипетських летючих собак (Rousettus aegyptiacus) протягом трьох років. Вік дитинчат визначали за довжиною їхніх ліктьових кісток і встановили, що ця довжина не залежала ані від розмірів тіла, ані від маси тіла матері. Тобто міські дитинчата криланів були більшими не тому, що народжувалися від більших матерів, а тому, що народжувалися раніше за сільських.

Дослідники вважають, що більш раннє народження дитинчат дозволяє матерям з міст підготуватися до наступного сезону розмноження наприкінці літа. Своєю чергою, більш ранні пологи влітку дозволяють самицям криланів вигодувати малюків до зими, коли ресурсів не так багато. Але, на відміну від попередніх подібних досліджень на птахах, проживання в місті не принесло самицям криланів більшого репродуктивного успіху, тобто більше здорових нащадків, ніж у їхніх сільських родичів.

Як рукокрилі почуваються в місті

😢 В Україні кажани часто зимують в містах, утім через російське повномасштабне вторгнення лише в Харкові загинуло близько 7000 рудих вечірниць, які опинилися в пастках у зруйнованих будівлях.

🦇 Але від зимівлі у містах кажани можуть і виграти — у тому ж Харкові ветеринари провели перший в Україні кесарів розтин кажана, щоб урятувати самицю, чиї пологи пішли не за планом.

😱 А у США зменшення кількості кажанів — як у містах, так і в сільській місцевості — пов’язали зі збільшенням смертності немовлят. Усе через зростання популяції комах, яких раніше їли кажани та з якими тепер доводиться боротися інсектицидами.