Канібалізм первісних жителів Західної Європи назвали ритуальним

Представники мадленської культури, які були поширені в Європі приблизно 15 тисяч років тому, практикували канібалізм як частину ритуального поводження з померлими, а не через дефіцит ресурсів. На це вказав аналіз кісток зі стоянок цих людей, проведений британськими вченими й опублікований у журналі Quaternary Science Reviews.

Людські рештки зі стоянок мадленської культури. The Trustees of the Natural History Museum, London

Людські рештки зі стоянок мадленської культури. The Trustees of the Natural History Museum, London

Ким були ці люди?

У період від близько 23 до 13 тисяч років тому на теренах Європи панували дві культури людей — епіграветська та мадленська. Представники першої, яка була поширена зокрема на території України, ховали людей подібно до теперішніх звичаїв, у землі і часто з цінними речами. Тоді як люди мадленської культури, яка поширювалася на територіях північно-західної Європи, часто поїдали тіла своїх мертвих родичів і переробляли їхні кістки на інструменти. Дослідники висували різні гіпотези на пояснення канібалізму мадленьских людей. Одна з них стверджувала, що людоїдство було вимушеним кроком, на який наштовхнули суворі холодні зими із дефіцитом поживи. Щоб перевірити її, науковці Музею природничої історії в Лондоні ретельно проаналізували дані про людські кістки, знайдені на 59 стоянках представників мадленської культури у Європі.

Чаша з людського черепа. The Trustees of the Natural History Museum, London

Чаша з людського черепа. The Trustees of the Natural History Museum, London

Що вказало на причину канібалізму?

Здебільшого кістки людей були представлені фрагментами черепа, на яких були чітко помітні сліди оброблення. Два з них навіть перетворили на чаші, вказуючи, що поводження з рештками померлих було не заради звичайного добування ресурсів, а частиною ритуалу. На ритуальність також вказало те, що канібалізм не був пов'язаний із окремою локацією, а практикувався на всій території, що її населяли мадленські люди. Якщо додати ще й свідчення з попередніх досліджень, що мадленські люди активно полювали на тварин й не надто страждали від голоду, то найімовірнішим поясненням канібалізму напрошується те, що він був елементом культури цих людей.

  • Культура поїдання людей та перероблення їхніх кісток в інструменти збереглася у Європі й протягом V-II тисячоліть до нашої ери, як на це вказали людські рештки з іспанської печери.