Доісторичні європейці переробили людські кістки в інструменти

Знахідки археологів в іспанській печері вказали, що протягом V-II тисячоліть до нашої ери європейці регулярно переробляли кістки померлих людей в інструменти, зокрема черепи в чаші. Причому втручанню піддавалися не свіжі тіла, а ті, що вже декілька місяців розкладалися, вказуючи на наявність окремої ідеології щодо смерті, людського тіла та поводження з ним, пишуть швейцарські та іспанські вчені у журналі PLOS ONE. Коротко статтю переказує New Scientist.

Кістка з печери Мармолес. J.C. Vera Rodríguez

Кістка з печери Мармолес. J.C. Vera Rodríguez

Як знайшли кістки?

Протягом людської історії печери були поширеним місцем поховання людей. Однак у деяких випадках вчені відмічали на рештках людей, датованих приблизно VІ-II тисячоліттями до нашої ери, сліди розчленування та білування, що зазвичай пояснювали процесом канібалізму. Багатою на кістки цього періоду є і печера Мармолес на півдні Іспанії. Утім, людські рештки з неї ще не піддавали ретельному вивченню, яким вирішила зайнятися команда науковців, очолена антропологами Бернського університету. Усього вони ретельно проаналізували 411 кісток, зокрема 57 зубів, знайдених у різних шарах печерних відкладень, датованих 3 900-3 750 роками до нашої ери, 2 600-2 300 роками до нашої ери та 1 400-1 200 рокам до нашої ери.

Кістка зі слідами зносу від регулярного використання. Zita Laffranchi et al. / PLOS ONE, 2023

Кістка зі слідами зносу від регулярного використання. Zita Laffranchi et al. / PLOS ONE, 2023

Про що розповіли кістки?

Кістки приписали щонайменше 12 різним особам. Приблизно третина кісток виявилися обробленими людиною навмисно, на що вказали подряпини та сліди зносу від регулярного використання. Серед знахідок — гомілкова кістка підлітка, яку зламали, відполірували та перетворили на свого роду шпатель для зішкрібання, як-от шкіри. Кілька інших кісток теж були зламаними та вичищеними від кісткового мозку, можливо, у ході ритуалу або ж для споживання. Окремо вчені відмічають про череп чоловіка середнього віку, що його перетворили на чашу.

Череп людини, перетворений на чашу. Zita Laffranchi et al. / PLOS ONE, 2023

Череп людини, перетворений на чашу. Zita Laffranchi et al. / PLOS ONE, 2023

Дослідники зазначають, що обробленню піддавалися кістки сучасників, однак здебільшого не одразу після смерті людини. Тіло розкладалося принаймні декілька місяців, перш ніж його частинам знайшли застосування. Поки що вчені не знають, з якою метою давні європейці перероблювали людські кістки. Однак практика свідчить, що в них було власне уявлення про смерть та її місце у людському житті. Надалі вчені планують провести аналіз ДНК решток, щоб встановити спорідненість похованих у печері людей.

  • Перетворення людських кісток на інструменти відбувалося й на території Англії дві тисячі років тому. Цим періодом датують знайдений там гребінь із людського черепа.